Uzyskanie dostępu do konta administratora

Tu hasło, tam kod dostępu – chcąc zapamiętać tyle tajnych szyfrów, możemy zapomnieć rzadko używanego hasła administratora do własnego komputera. Z poziomu innych kont nie można go tak po prostu odtworzyć, nawet jeśli dysponujemy tam prawami administratora. Windows wciąż pyta o zapomniane hasło.

Dostęp do konta administratora odzyskamy, stosując pewien trik. Logujemy się w systemie na inne konto użytkownika, z prawami administratora. Następnie wybierając »Start | Wszystkie Programy | Akcesoria | Wiersz polecenia«, otwieramy Wiersz polecenia i wpisujemy tam następujący ciąg:

net user administrator <hasło>

W miejsce »hasło« wpisujemy żądane, nowe hasło administratora. Tym razem, gdy wciśniemy [Enter], Windows tym razem nie będzie wymagał od nas potwierdzania polecenia starym hasłem.

Wskazówka:

Na wszelki wypadek warto utworzyć odpowiednio spreparowaną dyskietkę startową, najlepiej bezpośrednio po instalacji systemu operacyjnego. W tym celu logujemy się do systemu jako administrator, w »Kontach użytkowników« otwieramy aktualne konto i po lewej stronie klikamy »Zapobiegaj zapominaniu hasła«. Uruchomi się »Kreator przypominania hasła«, który poprowadzi użytkownika przez kolejne kroki. Oprócz dyskietki, Windows akceptuje również inne wymienne nośniki danych, takie jak na przykład wtyczki USB.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.