Dotychczas najszybsze układy GDDR5 oferują transfer danych 5 Gbps

ATI wróży świetlaną przyszłość pamięciom GDDR5

Pamięć graficzna GDDR5 podzieli los swojego przodka, GDDR3, i pozostanie standardem na wiele lat. Tak przynajmniej uważa ATI.

Pamięć graficzna GDDR3 niesłychanie długo cieszyła się popularnością na rynku, bowiem już od 4,5 roku jest montowana na kartach graficznych i będzie montowana co najmniej przez kolejne półtora. Co ciekawe, zaprezentowana w połowie 2006 roku pamięć GDDR4 zupełnie się nie przyjęła.

Według ATI, firmy projektującej układy graficzne dla AMD, podobną popularność czeka standard GDDR5. Głównie dzięki usprawnieniom w obsługiwaniu danych w jednym cyklu zegara, zaawansowanej korekcji błędów, oraz, co najważniejsze, uproszczeniu procesu produkcyjnego i niższego poboru mocy przez układy w porównaniu do poprzednich wersji GDDR.

Pamięciami GDDR5 obecnie zajmują się firmy Hynix Semiconductor, Qimonda i Samsung Electronics. Wykorzystywana jest w wysokowydajnych domowych kartach graficznych. Ma zagościć również w kartach dla urządzeń przenośnych i konsolach do gier.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.