PlayStation Network jest darmowym serwisem dla użytkowników konsoli PlayStation 3 oraz PlayStation Portable

Sony z powodzeniem redukuje koszt produkcji PlayStation 3

Sony wciąż walczy z wysokimi kosztami produkcji konsoli PlayStation 3. Nie bez powodzenia: w ciągu roku udało im się zredukować koszty o 35%.

Koszt wytworzenia jednej konsoli Sony PlayStation 3 to 448,73 dolarów (1 314,46 zł wg dzisiejszego kursu), jak wynika z badań iSuppli. Badania były przeprowadzone dość prostą metodą: konsolę rozmontowano do najmniejszej cząstki a następnie sprawdzono, ile każda z nich kosztuje. Wynika z nich, że Sony dokonało znacznego postępu w optymalizacji produkcji, w zeszłym roku bowiem ta sama konsola kosztowała 690,23 dolarów (2 021 zł).

Wynika z tego, że Sony traci pieniądze na każdej konsoli. Obecna średnia cena rynkowa to 400 dolarów. Jednak dalsze optymalizacje pozwolą przekroczyć magiczną granicę i w końcu pozwolić korporacji zarabiać bezpośrednio na swoim produkcie. Co to oznacza dla nas? Poza niższymi cenami również wyższej jakości komponenty. Na przykład 65-nanometrowy procesor pochłaniający mniej energii tudzież mniejsza liczba układów montowanych w konsoli (jeden bardziej złożony chip przejmie funkcje kilku odrębnych), co ponownie pozwoli na oszczędności.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.