Windows 2000 był systemem służącym do pracy - jego multimedialnym partnerem był Windows Me

Windows 2000 i Linux „dodają skrzydeł” dyskom SSD

Porównując wydajności systemów często zapominamy o tych starszych. Jak się okazuje, dyski twarde SSD najwydajniej obsługuje system... Windows 2000!

Według badań przeprowadzonych przez Saeeda Arasha Fara, głównego inżyniera firmy Patriot Memory, dyski SSD najwydajniej pracują pod systemem Windows 2000. Radzi sobie z nimi o 5-8% lepiej niż Windows Vista i Mac OS X 10.5 i 1-2% lepiej niż Linux (niestety, nie podano do wiadomości testowanej dystrybucji). Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest znikoma ilość procesów w tle, jakie uruchamia Windows 2000 (i Linux).

Systemowy ascetyzm to jednak nie wszystko, liczą się też optymalizacje i techniki zapisu. Dlatego też, jeśli ktoś myśli, że Windows 98 poradzi sobie jeszcze lepiej, to jest w błędzie: system ten zajął ostatnie miejsce w rankingu. Co więcej, strategia zapisu w tym systemie jest na tyle chaotyczna, że pamięć NAND-flash wykorzystywana w dyskach SSD nie nadawałaby się do użytku już po roku standardowego użytkowania (dla niewtajemniczonych: dyski SSD mają ograniczoną liczbę dozwolonych operacji zapisu w ciągu całego swojego żywota).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.