Casio Exilim EX-F1

Casio stworzyło coś, co naprawdę przypomina bolid Formuły 1. Nie tylko dlatego, że w ciągu jednej sekundy rejestruje 60 zdjęć w pełnej rozdzielczości, zostawiając daleko w tyle nie tylko wszystkie inne kompakty, ale i lustrzanki. Nasuwa się jeszcze jedna analogia. Casio w trakcie robienia zdjęć jest szybszy, niż inne aparaty w trybie… wideo, tak jak w wielu pojedynkach okazało się, że jadący po ziemi samochód Formuły 1 wygrywa nawet z myśliwcem wyposażonym w silniki odrzutowe.
Na zwycięzcę najciekawszej fotografii czeka aparat cyfrowy Casio Exilim Pro EX-F1
Na zwycięzcę najciekawszej fotografii czeka aparat cyfrowy Casio Exilim Pro EX-F1

W takim razie jaki jest Casio EX-F1 w trybie wideo? Jeśli ograniczymy rozdzielczość do 336 x 96 pikseli, to w ciągu sekundy aparat zarejestruje 1200 klatek filmu! Ujęcie spadającej kropli zmienia się w takim przypadku w film o długości kilku minut (przy odtwarzaniu ok. 24 kl./s)! W rozdzielczości PAL (512 x 384) częstotliwość spada do marnych 300 kl./s, a filmy Full HD (1920 x 1080) rejestrowane są w tempie do 60 kl./s.

Na tym nie koniec zalet

Oprócz niezwykłej szybkości pracy Casio EX-F1 to także zasługuje na uwagę z wielu innych względów. 12-krotny zoom optyczny (ogniskową można zmieniać pokrętłem na obiektywie), ergonomiczny i solidny korpus oraz duży, 2,8-calowy wyraźny wyświetlacz czynią z niego naprawdę skuteczne narzędzie do fotografii. Oferuje przy tym zarówno zaawansowane tryby kreatywne (z pełnym “manualem” włącznie), jak i mnóstwo programów tematycznych. Większość z nich urąga nieco inteligencji użytkownika, ale można tam znaleźć perełki w rodzaju automatycznego rozpoczynania rejestracji w momencie, gdy coś wejdzie w kadr. Na minus szybkiego Casio zapisać należy tylko zaskakująco… wolną pracę systemu ustawiania ostrości.

Winietowanie? A co to jest?

Ciekawie wyglądają wyniki testu laboratoryjnego EX-F1. Zdjęcia charakteryzują się niemal zerowym poziomem winietowania (ciemnienia rogów kadru), niski jest też poziom szumów. Do pełni szczęścia brakuje lepszej ostrości zdjęć, która spada zwłaszcza przy dłuższych ogniskowych. Niemniej i tu wyniki są przyzwoite.

Najszybszy aparat świata pod względem częstotliwości rejestrowania zdjęć i klatek w ujęciach wideo. Duży, wygodny w obsłudze, ma bogate możliwości fotograficzne, rozmiarami i ceną przewyższa część lustrzanek.

+ Niezwykła wydajność podczas rejestracji zdjęć i filmów, ciekawa funkcja uruchamiania rejestracji po wejściu w kadr, dobra jakość zdjęć, świetna ergonomia korpusu, niezły wyświetlacz.

–  Szalenie wysoka cena, ostrość wyraźnie spada przy dłuższych ogniskowych, dość wolny i łatwo gubiący się autofokus.