Laserowy dysk twardy następcą SSD?

Dyski SSD nawet nie zaczęły skutecznie penetrować rynku, a już mówi się o ich następcach. Panie i Panowie, oto laserowe dyski twarde!

Technologia laserowych dysków twardych jest wciąż w powijakach, ale rezultaty dotychczasowych badań są bardzo obiecujące. Za technologię odpowiadają dr Daniel Stanciu i dr Frederick Hansteen. Tych dwóch naukowców przyjrzało się efektom, jakie światło wywiera na pole magnetyczne. W efekcie otrzymali oni prototyp dysku, który pracuje tysiące razy szybciej (jedna operacja to 40 femtosekund) i który jest o wiele mniej podatny na uszkodzenia czy zaburzenia w pracy.

Dyski laserowe nieprędko jednak zagoszczą w naszych komputerach. Lasery o takiej precyzji przy tak niewielkich rozmiarach są wciąż bardzo drogie, a i samo urządzenie ma na razie zbyt duży rozmiar, by móc je praktycznie stosować. Jak ten problem zostanie rozwiązany, otrzymamy urządzenia zdolne do pracy z prędkością 1 Tbps (a w przyszłości i 100 Tbps)! Dla porównania, obecnie topowe modele dysków SSD oferują prędkość 2-3 Gbps.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.