Sony Cyber-shot DSC-H50

Pomyśleć, że jeszcze niedawno wrażenie robiła na nas funkcja rozpoznawania twarzy w kadrze. Obecnie nikogo już nie dziwi, że aparaty są na tyle “mądre”, by odróżnić człowieka od piłki czy arbuza. Teraz aby kogoś zaskoczyć, producent musi pójść o krok dalej. Albo nawet dwa, jak Sony w najnowszym kompakcie z długim zoomem – H50. Ma on w zanadrzu dwie czarodziejskie sztuczki, które odróżniają najnowsze aparaty tej firmy od konkurencji. Po pierwsze jest w stanie rozpoznać, czy ktoś się uśmiecha, i zareagować na ten fakt zrobieniem zdjęcia. Po drugie umie odróżniać dzieci od dorosłych.
Sony Cyber-shot DSC-H50

Sony Cyber-shot DSC-H50

Na szczęście H50 umie nie tylko czarować. Następcę udanego modelu H9 wyposażono w kilka elementów, które mają pozytywny wpływ na jakość zdjęć. W obiektywie pojawiła się soczewka wykonana ze szkła o niskiej dyspersji, a w menu nowe funkcje, takie jak regulacja poziomu redukcji szumów czy bracketing balansu bieli lub nasycenia kolorystycznego.

Jednym z największych atutów tej serii kompaktów pozostaje świetny wyświetlacz. Mimo że ma ogromne rozmiary (przekątna 3 cale, czyli 7,6 cm), można go odchylać do góry i do dołu, co ułatwia fotografowanie w trudnych pozycjach. Dodajmy do tego obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar, który przenosi obraz na matrycę o efektywnej rozdzielczości 9,1 mln pikseli. W obiektywie zastosowano technologię stabilizacji grupy soczewek. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji duży zakres czułości ISO, włącznie z wartością 3200.

Mocną stroną Sony H50 są także jego możliwości fotograficzne. Oprócz różnego rodzaju programów automatycznych, które “same” robią zdjęcia, mamy do dyspozycji pełen zakres programów kreatywnych, z manualnym ustawianiem parametrów naświetlania włącznie. Ręcznie można ustawiać także ostrość zdjęć, choć w czasie testu aparat radził sobie z tym bardzo dobrze. Ciekawostką jest zapożyczona z kamer Sony funkcja Night–Shot, pozwalająca wykonywać zdjęcia niemal w kompletnych ciemnościach, po przesunięciu specjalnego suwaka.