Asus ENGTX285 TOP 1024MB GDDR3

Karty graficzne ciągle ewoluują – zmieniają się głównie procesy technologiczne w celu uzyskania większego uzysku z wafla krzemowego, a co za tym wiąże zmniejszeniu kosztu produkcji pojedynczego układu. Teoretycznie powinno się to przełożyć automatycznie na niższą cenę dla odbiorców końcowych, ale jak widać na przykładzie GeForce GTX 285 w polskich sklepach taka praktyka nie ma miejsca.
Asus ENGTX285 TOP 1024MB GDDR3

Do naszych testów trafiła na początku lutego karta graficzna oparta właśnie na tym chipsecie. Inżynierom Asusa udało się go zmodyfikować w dość znacznym stopniu, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić wydajność wersji TOP tej karty. Charakteryzuje się ona znacznie podniesionymi taktowaniami. Rdzeń w ENGTX285 TOP zyskał zaledwie dodatkowe 22 MHz, a jednostki cieniujące 74 MHz. Również zegary z którymi pracują pamięci GDDR3 zostały przetaktowane o 116 MHz. W przypadku rdzenia karty wartość o jaką zostało podniesione taktowania nie jest żadną rewelacją – jak możecie zaobserwować w naszym zestawieniu w karcie Zotac GeForce GTX 285 AMP! Edition pracuje on zdecydowanie szybciej – otrzymując ostateczną wartość aż 702 MHz przy zastosowaniu referencyjnego – takiego samego jak i na karcie Asus referencyjnego systemu chłodzenia.

Wydajność karty jest bardzo wysoka. Możemy śmiało powiedzieć, że jest ona jedną z szybszych jednordzeniowych kart w naszym rankingu. Również system chłodzenia, mimo że referencyjny, jest bardzo wydajny, a zarazem na tyle cichy, aby nie przyprawiać nas o ból głowy po dłuższym graniu. Nie ma niestety na tym świecie rzeczy idealnych w 100% – wadą testowanego Asusa ENGTX285 w wersji TOP jest na chwilę obecną wysoka cena.