Freecom ToughDrive Leather 31269 500GB

W ofercie firmy Freecom pojawiła się specjalna edycja przenośnych dysków o przeznaczeniu biznesowym. Nośniki ToughDrive Leather dostępne są w dwóch pojemnościach: 320 i 500 GB.
Freecom ToughDrive Leather 31269 500GB

Średni transfer podczas odczytu nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Konkurencji są lepsi.

Średni transfer podczas odczytu nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Konkurencji są lepsi.

Charakteryzuje je zwiększona odporność na wstrząsy, a nawet upadki (według informacji producenta dyski powinny wytrzymać upadek z dwóch metrów, choć tego nie mogliśmy sprawdzić) oraz estetyczny wygląd. Urządzenia okryte są brązową skórą o ciekawej fakturze. Pokryta silikonem, chowana wtyczka USB 2.0 jest zintegrowana z obudową i ma wbudowaną diodę sygnalizującą niebieskim światłem tryb pracy. W zestawie otrzymujemy przedłużacz USB 2.0 i pakiet dodatkowego oprogramowania: NTI Shadow Backup Software do backupu, Freecom Data Security umożliwiający zabezpieczenie danych na dysku hasłem (szyfrowanie 256-bitowe) oraz NTI Ripper Software. Ten ostatni umożliwia zgrywanie muzykę z CD do plików MP3, a także konwertować pliki w formatach MP3, WAV, WMA i OGG. Oprogramowanie działa zarówno w środowisku Windows jak i Mac OS.

Również transfery podczas zapisywania danych nie są zbyt dobre. Konkurenci znów z przodu.

Również transfery podczas zapisywania danych nie są zbyt dobre. Konkurenci znów z przodu.

Wydajnościowo testowany egzemplarz wypada mizernie. Przyczyną jest ograniczona przepustowość złącza USB 2.0. Blokuje ona pełną wydajność, jaką mógłby osiągnąć pracujący wewnątrz dysk Samsung SpinPoint M6 HM500LI. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obrotów na minutę, wyposażony jest w 8-megabajtowy bufor pamięci podręcznej. W teście HDTach 3.0 średni odczyt i zapis wynosił 30,4 i 22,3 MB/s z czasem dostępu 22,6 ms.

Tak jak się można było spodziewać - czas dostępu również jest poniżej oczekiwań.

Tak jak się można było spodziewać – czas dostępu również jest poniżej oczekiwań.

Generowany przez urządzenie szum był niesłyszalny, osiągał maksymalnie 27,8 dB podczas odczytu. Obudowa nagrzewała się maksymalnie do temperatury 32°C, czyli w normie. Dużym plusem dysku jest jego niewielkie zużycie energii. Podczas rozpędzania zużywa 1,71 W, później podczas odczytu 1,57 W, w trybie jałowym już tylko 0,85 W, a po przejściu w tryb oszczędny 0,7 W.