Arizona State University (ASU) współpracuje z ponad dwudziestoma partnerami biznesowymi, zaś refundowana jest przez amerykańskie wojsko, dzięki 10-letniej umowie podpisanej w 2004 roku

Pierwszy elastyczny ekran dotykowy

Uniwersytet Stanu Arizona przedstawia pierwszy elastyczny ekran dotykowy, który jest oparty na technologii elektroforetycznej, aktywnej matrycy dostarczanej przez firmę E-Ink.

Centrum elastycznych wyświetlaczy (Flexible Display Center) Uniwersytetu Stanu Arizona oraz jego wojskowi i rynkowi partnerzy ogłosili wytworzenie pierwszego elastycznego ekranu dotykowego. Wyświetlacz oparty jest na technologii elektroforetycznej, aktywnej matrycy (Active-Matrix Electrophoretic Display) firmy E-Ink, zaś wykorzystuje materiały dostarczane przez DuPont Teijin Films – dostawcę plastiku używanego, jako zastępstwo dla szkła w „zwyczajnych” ekranach dotykowych.

Taki wynalazek otwiera wiele możliwości. Przede wszystkim może być zastosowany w e-gazetach, gdzie użytkownik miałby możliwość obsługiwania ich (m.in. wyboru strony, napisania notatki) za pomocą ikonek na ekranie i rysika, przeczytania, a potem zwinięcia, jak tradycyjny papier.

Technologia indukcji pozwala użytkownikowi dotykać ekran zarówno palcem, jak i rysikiem. Podobnie jak wyświetlacze firmy E-Ink, nowy ekran pobiera moc tylko wtedy, kiedy materiały na nim wyświetlane się zmieniają. W trybie pisania natomiast, informacje wypisywane na wyświetlaczu są zapamiętywane, ale później można je wymazać.

Amerykański wojsko będzie pierwszym „testerem” nowego giętkiego wyświetlacza dotykowego, jednak wspomniane wcześniej Centrum FDC przekonuje, że owa technologia może zostać skomercjalizowana już za około 18 miesięcy.

Film ukazujący nową technologię w akcji, możecie obejrzeć tutaj.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.