Rozwiązanie problemów z uruchomieniem 2,5-calowego dysku twardego na USB

Jeszcze tylko szybko skopiujemy kilka plików na przenośny dysk twardy i idziemy w odwiedziny do kolegi. Na miejscu czeka nas niemiła niespodzianka: na komputerze znajomego dysk nie chce się uruchomić, mimo że port USB teoretycznie działa bez zarzutu.

W większości przypadków winę za to ponosi nieodpowiednia długość wykorzystanego kabla USB. Specyfikacja USB pozwala co prawda na podłączenie kabli o długości nawet do 5 metrów, praktyka jednak wygląda inaczej. Gdy długość kabla  przekracza 60 centymetrów, okazuje się, że część dysków twardych zaczyna sprawiać problemy.

Przyczyna: dyski o średnicy 2,5 cala są najczęściej zasilane jedynie poprzez port USB komputera, a producenci obudów dość często rezygnują z możliwości zewnętrznego zasilania. Kłopot w tym, że dyski potrzebują do działania pełnej mocy portu USB, wynoszącej 2,5 wata. Im dłuższy kabel, z którego korzystamy, tym bardziej wzrasta jego opór i odpowiednio mniejsza moc dostępna jest na jego przeciwległym końcu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.