Sapphire Radeon HD 4670 512MB GDDR4

Firma Sapphire zaskakuje nas na każdym kroku. W swojej ofercie posiadają karty z serii Ultimate chłodzone całkowicie pasywnie, wydajne karty z serii Toxic potrafiące konkurować z najwyżej taktowanymi układami konkurencji, oraz serie Atomic – będącą klasą samą w sobie. Tym razem inżynierowe tej firmy zaskoczyli nas ciekawym produktem w segmencie mid-range.
Sapphire Radeon HD 4670 512MB GDDR4

Do testów otrzymaliśmy bardzo popularnego w komputerach domowych Radeona HD 4760. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie zastosowanie w nim wydajniejszej pamięci GDDR4! Jest to pierwsza i na chwilę obecną jedyna karta z tej serii wyposażona w ten rodzaj pamięci. Wykorzystanie wydajniejszych modułów wiąże się również ze wzrostem taktowania komponentu. W tym przypadku Sapphire wykorzystał pamięci pracujące z maksymalną częstotliwością 2400 MHz (wg. specyfikacji Hynixa) oraz czasie dostępu 0.8 ns. Niestety, ponieważ w tej wersji karty moduły pamięci nie są chłodzone w żaden sposób, otrzymały one taktowanie 2200 MHz (200 MHz wyżej niż wersje wyposażone w pamięci GDDR3). W nowym Radeonie HD 4670 512MB GDDR4 zmianie uległ system chłodzenia karty. Standardowy dla tego producenta niewielkich rozmiarów radiator został zamienione na większy, aluminiowy, gęsto użebrowany. Również wiatraczek ze starszej wersji przeszedł metamorfozę i stal się dużym, cichym i zarazem wydajnym wiatrakiem.

W testach karta daleko nie odskoczyła konkurencyjnym modelom opartym o ten chipset. Powodem tego była wąska (zaledwie 128 bitowa) szyna danych. Jednakże biorąc pod uwagę temperaturę karty graficznej oraz zestaw oprogramowania który z nią otrzymamy, to produkt ten jest godny naszej uwagi jeżeli będziemy szukali karty do komputera domowego o przeznaczeniu innym niż tylko granie.