Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic 2048MB GDDR5

Pół roku temu świat kart graficznych zdominowały wchodzące wówczas na rynek dwuprocesorowe karty ATI Radeon HD4870 X2. W naszym rankingu przez dłuższy czas utrzymywały się one na pierwszych miejscach dzięki podkręconym modelom od firm MSI oraz Asusa. Wśród tych dwóch producentów brakowało jeszcze jednego liczącego sie gracza – Sapphire’a. Od czasu premiery inżynierowe tej firmy starali sie stworzyć najszybszą 4870 X2 na rynku i w końcu im sie to udało. W styczniu do Polski trafiły pierwsze karty z serii Radeon HD 4870 X2 Atomic Edition.
Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic 2048MB GDDR5

Wydajność podkręconego Sapphire'a, nie odbiega od wyników Asusa, który również został fabrycznie przyspieszony.

Wydajność podkręconego Sapphire’a, nie odbiega od wyników Asusa, który również został fabrycznie przyspieszony.

Atomic nie jest kolejną podkręconą kartą z hałaśliwym wiatraczkiem. To, co czyni ją wyjątkową, to przede wszystkim zastosowanie zamkniętego, wodnego układu chłodzenia. W odróżnieniu od ostatniego Atomica który bazował na Radeonach HD 3870 X2, w obecnym jest możliwość chłodzenia również znajdującego się na płycie głównej procesora. Cały układ chłodzenia został wykonany przez firmę Asetek i składa się z aluminiowego bloku dla karty graficznej oraz bloku dla CPU z możliwością jego zamocowania dla procesorów LGA775/ AM2. Do tego dochodzi mała chłodnica z umieszczonym na niej jednym wiatrakiem 120 mm oraz pompka znajdująca się bezpośrednio na bloku CPU. Aby dostarczyć prąd do całego układu wykorzystywane jest 3-pinowe źródło zasilania na płycie głównej (to samo co wentylatorów).

3DMark Vantage wykazuje przewagę Sapphire'a nad Asusem. Do wydajności GTX 295 jest jednak daleko.

3DMark Vantage wykazuje przewagę Sapphire’a nad Asusem. Do wydajności GTX 295 jest jednak daleko.

Wydajność nowego Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic Edition jest bardzo wysoka. Dzięki podniesionemu taktowaniu rdzenia o 50 MHz oraz pamięci o 100 MHz w stosunku do referencyjnego rozwiązania karta może śmiało nawiązać rywalizację z produktami konkurencyjnej Nvidii. Niestety chłodzenie wodne, dołączone w dużej ilości oprogramowanie użytkowe oraz wydajność niosą ze sobą jeden duży minus – cenę. W chwili wejścia na rynek karta wyceniana jest przez sklepy na średnio 3000 zł.

Unreal Tournament III preferuje karty Nvidii. 4870 X2 z dwoma GPU jest wolniejszy od GTX 285 z jednym GPU.

Unreal Tournament III preferuje karty Nvidii. 4870 X2 z dwoma GPU jest wolniejszy od GTX 285 z jednym GPU.