Cztery gniazda dają łącznie 24 rdzenie gotowe na wszystko

Sześciordzeniowe Opterony w technologii 45 nm

AMD Istanbul

Próbując przyćmić ostatnie doniesienia z konkurencyjnego obozu Intela o nadchodzących procesorach w 32-nanometrowej technologii, AMD przedstawia swoje nowe sześciordzeniowe Opterony o nazwie kodowej Istanbul, które oczywiście skierowane są na segment serwerów. Nowe CPU zostały zaprezentowane na trzech maszynach – dwóch z czterema gniazdami i jednym z dwoma – na których instalowano Windows Server 2008, czy też Server 2008 z trzema wirtualnymi maszynami – Server 2003, Red Hat Linux i SLES (SUSE Linux Enterprise Server) 11 x64.

Procesory zostały wytworzone w 45-nanometrowej technologii, posiadają sześć rdzeni i są kompatybilne z gniazdem Socket F, co znacznie ułatwi migrację do nowych modeli. Ponadto nowe CPU wyposażono w dwukanałowy kontroler pamięci DDR2, 6 MB podręcznej pamięci L3 cache oraz magistralę systemową HyperTransport 3.0.

Opterony o nazwie kodowej Istanbul zadebiutują na rynku w drugiej połowie 2009 roku. Modele Sao Paolo, obsługujące pamięci DDR3, pojawią się natomiast w 2010 roku.