Układ Westmere, wyposażony w procesor logiczny, procesor graficzny i kontroler pamięci

Zwiastun pierwszego procesora w technologii 32 nanometrów

Nie minął dzień od ogłoszenia 7 miliardowej inwestycji w 32-nanometrową technologię, a Intel już prezentuje film, na którym widzimy procesor Westmere w roli głównej

Procesor o nazwie kodowej Westmere, to nic innego, jak zminiaturyzowana wersja architektury Nehalem, która pobiera mniej mocy i posiada zintegrowany procesor graficzny wytworzony w technologii 45 nm, wraz z dwukanałowym kontrolerem pamięci DDR3 – w jednym układzie. Pierwsze dwa procesory z rodziny Westmere pojawią się na rynku pod pseudonimami „Clarkdale” i „Arrandale”. Ten pierwszy, przeznaczony dla desktopów, wyposażono w dwa rdzenie (32 nm) i procesor graficzny, natomiast drugi skierowany jest do urządzeń mobilnych. Obydwa mają zadebiutować w czwartym kwartale 2009 roku.

Intel jednak najpierw chce wprowadzić dwurdzeniowe procesory „Havendale” (dla desktopów) i „Auburndale” (dla notebooków), wytworzone w technologii 45 nanometrów, przed rzeczonym wyżej Westmere. Do nich dołączą również high-endowe układy „Lynnfield” i „Clarksfield”, pozbawione zintegrowanej grafiki, ale również wytworzone w 45-nanometrowym procesie. Wszystkie cztery układy będą współpracowały z chipsetem Intel Series 5 o nazwie kodowej „Kings Creek” dla desktopów i „Calpella” dla notebooków.

W drugim kwartale przyszłego roku, firma z Santa Clara zamierza wprowadzić również 6-rdzeniowy procesor „Gulftown”, wytworzony w 32-nanometrowym procesie technologicznym, który przeznaczony jest dla high-endowych desktopów. Układ nie zawiera zintegrowanego procesora graficznego, ale potrafi obsługiwać jednocześnie dwanaście wątków, dzięki nowej generacji technologii Hyper-Threading (hiperwątkowości).

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.