Asus P5Q Premium

Asus P5Q Premium to jak wskazuje sama nazwa modelu bardzo bogato wyposażona płyta dla najnowszych procesorów Intel Core 2. Konstrukcja płyty bazuje na wydajnym chipsecie Intela P45 z mostkiem południowym ICH10R. Urządzenie wspiera do 16 GB pamięci DDR2. To co wyróżnia model P5Q Premium to duża liczba złączy USB i cały rząd złączy dla kabli sieciowych Ethernet. Nie każda bowiem płyta główna dysponuje aż 10 gniazdami USB i poczwórnym kontrolerem Gigabit LAN.
Asus P5Q Premium

Tak, dobrze widzicie - zero różnic. Na wydajność 3D płyta główna ma znikomy wpływ.

Tak, dobrze widzicie – zero różnic. Na wydajność 3D płyta główna ma znikomy wpływ.

Również na samym laminacie znajduje się nie często spotykane bogactwo. Do dyspozycji jest aż dziesięć złączy dla napędów SATA oraz cztery sloty dla kart graficznych PCI Express. Taka konfiguracja pozwala na zbudowanie potężnej maszyny dla gracza oraz tzw. power usera, dla którego liczy się przede wszystkim wydajność. Bogate wyposażenie to nie jedyna zaleta tej płyty do tego dochodzą nie spotykane u konkurencji rozwiązania zwiększające funkcjonalność. Przykładem jest stosowany od pewnego czasu, ciągle rozwijany i ulepszany w modelach z górnej półki układ pamięci flash z systemem Express Gate. Pozwala on na szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji bez konieczności odpalania głównego systemu komputera.

Jakość zintegrowanego układu dźwiękowego jest przeciętna.

Jakość zintegrowanego układu dźwiękowego jest przeciętna.

Poza tym konstruktorzy płyty opracowali bardzo funkcjonalny BIOS z bardzo wieloma opcjami ustawień overclockerskich. Szkoda tylko że zabrakło na płycie przycisku Clear CMOS oraz wyświetlacza kodów POST. Dlatego niestety nie ma produktów idealnych są tylko lepsze i gorsze lecz niewątpliwie produkt Asusa zalicza się do tej pierwszej grupy.

Chipset tej płyty jest chłodzony pierwszorzędnie.

Chipset tej płyty jest chłodzony pierwszorzędnie.