Encarta powstała 16 lat temu

Microsoft kończy z encyklopedią Encarta

Oficjalny powód zamknięcia Encarty to "zmiana metod wyszukiwania informacji przez użytkowników". Nieoficjalnie mówi się o tym, że hegemonia Wikipedii jest nie do przebicia.

MSN Encarta 2009 to ostatnia ze wszystkich edycji słynnej niegdyś encyklopedii Microsoftu. 31 października bieżącego roku serwis zniknie z Internetu (za wyjątkiem edycji japońskiej, która zostanie zamknięta w grudniu). Microsoft Student i Encarta Premium będą sprzedawane tylko do czerwca. Klienci z aktywnymi subskrypcjami internetowymi otrzymają zwrot pieniędzy.

Microsoft Encarta powstała w 1993 roku, od tej pory powstało w niej 62 000 wpisów. Była cenionym i uznanym na rynku produktem. Dlaczego więc Microsoft się jej pozbywa? Oficjalne stanowisko Microsoftu to „zmiana metod, za pomocą których użytkownicy wyszukują informacji, a co za tym idzie, wyczerpanie formy tradycyjnej encyklopedii”. Jednak w kuluarach możemy usłyszeć, że powodem jest… Wikipedia. Darmowa, łatwa w użyciu otwarta encyklopedia podbiła serca internautów. Co więcej, jest o wiele aktualniejsza od Encarty. Encyklopedia Microsoftu po prostu, najprawdopodobniej, przestała się sprzedawać.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.