Mikroprocesor wytworzony z Grafenu

Procesor z Grafenu taktowany zegarem 1000 GHz?

Według raportu MIT, złożony z czystego węgla materiał o nazwie Grafen, pozwoli budować procesory mogące pracować z częstotliwościami od 500 do 1000 GHz.

Materiał złożony z atomów węgla skupionych na jednej płaszczyźnie może być wykorzystany przy budowie układów nowej generacji – tak głosi raport uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Grafen, substancja wynaleziona w 2004 roku, pozwoli osiągać znacznie wyższe częstotliwości pracy procesorów – od 500 aż do 1000 Gigaherców. W porównaniu z dzisiejszymi częstotliwościami, które ledwo przekraczają 5 GHz, odkrycie MIT robi wrażenie.

Badacze z MIT zbudowali eksperymentalny grafenowy układ, jako mnożnik częstotliwości, co oznacza, że jest w stanie odebrać przychodzący sygnał elektryczny pewnej częstotliwości i wyprodukować sygnał wychodzący, będący wielokrotnością tej częstotliwości. W tym przypadku, układ stworzony przez MIT podwoił częstotliwość elektromagnetycznego sygnału.

Według MIT komercyjna wersja tej technologii będzie dostępna w ciągu najbliższych dwóch lat.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.