Canon Digital Ixus 110 IS

Aparat z matrycą 12,1 Mp typu CCD, wyświetlaczem 2,8 cala i zoomem optycznym 4x

Po tym, jak wideo w rozdzielczości HD stało się już standardem, wreszcie również ultrakompakty Canona uzyskały tę funkcję. Ale to, co naprawdę czyni Ixusa 110 IS najlepszym aparatem w swojej klasie, to wysoka jakość obrazu i szybkość działania.

Ixus 110 IS wygląda na znacząco węższy niż jego poprzednik, Ixus 870 IS. Wrażenie to jest dodatkowo wzmagane przez ekran w formacie panoramicznym 16:9. Poza tym, kanciasty kształt obudowy 870 IS ustąpił miejsca bardziej miękkim kształtom, z mocno zaokrąglonymi rogami.

Wyposażenie i obsługa

Na szczęście Canon zachował najkrótszą ogniskową poprzedniego modelu. Praktyczny szeroki kąt 28 mm jest bowiem w rodzinie Ixusów o wiele zbyt rzadko widzianym gościem. Do tego mamy funkcję w tej rodzinie aparatów premierową: jako jeden z pierwszych tego typu kompaktów Canona, 110 IS umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości HD – konkurencja zrobiła to już dawno. Zapis w Ixusie następuje w rozdzielczości 1280×720 pikseli, z dźwiękiem i szybkością 30 klatek na sekundę. Podczas filmowania można jednak tylko cyfrowo zmieniać ogniskową. Do odtwarzania na telewizorach obsługujących rozdzielczość HD, Canon zamontował w Ixusie zintegrowane złącze HDMI.

Mniej zachwycający jest sposób obsługi aparatu. Canon zredukował elementy sterujące do najniezbędniejszego minimum, rezygnując na przykład z przycisku kosza. To niezbyt szczęśliwa decyzja, bo kasować zdjęcia trzeba teraz dość kłopotliwie poprzez menu. W dodatku brakuje opisów przy pokrętle sterującym.

Bardzo dobra jakość obrazu

W teście Ixus 110 IS osiągnął niesamowity wynik 99 punktów, wyprzedzając tym samym dotychczasowego lidera tej klasy kompaktów, Ixusa 980 IS. Aż do ISO 400 włącznie szum jest bardzo słaby i nawet przy ISO 800 zdjęcia jak najbardziej nadają się do użytku. Do tego dochodzą doskonałe wyniki testu ostrości – nawet przy ISO 800 nowy model Canona osiąga jeszcze bardzo dobre 2324 x 2302 linie. Również zmierzona wierność kolorów jest doskonała.

Duża szybkość, słabe akumulatory

Udało się osiągnąć sukces: bardzo krótki czas opóźnienia migawki (tylko 0,33 sekundy) sprawia, że aparat ten jest idealny do szybkich pstryków w  trybie automatycznym. Również czas przygotowania do pracy po włączeniu jest krótki i tylko szybkość rejestracji zdjęć seryjnych okazuje się średnia (9,1 sekundy na 5 zdjęć w serii). Czas życia akumulatorów nie jest imponujący: na jednym ładowaniu udało się wykonać maksymalnie 370 zdjęć, co jest wynikiem średnim, a przy pełnym obciążeniu tylko 120, a to za mało. W tej klasie aparatów słabość akumulatorów jest jednak raczej regułą niż wyjątkiem.

Alternatywa

Prawie tak samo dobry, ale o 80 euro tańszy jest Samsung NV24 HD. Ten elegancki aparat o wyglądzie retro również oferuje wideo o rozdzielczości HD, a do tego wyróżnia się szerokim kątem (od 24mm). Jakość uzyskiwanego obrazu jest bardzo dobra, ale aparat Samsunga jest wolniejszy niż Ixus.

  • Oceny
    • Łączna 61
1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.