Casio Exilim EX-FC100

Aparat z matrycą 9,1 Mp typu CMOS, wyświetlaczem 2,7 cala i zoomem optycznym 5x

Długo trzeba było na to czekać, ale w końcu pojawił się aparat łączący znaną z megazoomów EX-FH20 i EX-F1 szybkość i możliwość kręcenia doskonałych filmów z kompaktowymi wymiarami i przystępną ceną: Casio EX-FC100.

Podobnie jak jego więksi bracia, megazoomy EX-FH20 i EX-F1, Exilim EX-FC100 jest wyposażony w 9-megapikselową matrycę CMOS umożliwiającą błyskawiczne wykonywanie serii zdjęć. Dane techniczne robią wrażenie: rejestrowanie do 30 klatek na sekundę (fps) przy rozdzielczości obniżonej do 6 megapikseli, kręcenie filmów HD w rozdzielczości 720p, a do tego nagrywanie sekwencji High Speed z prędkością 210, 420 lub 1000 klatek na sekundę, umożliwiających obserwację ruchu w zwolnionym tempie. Najwięcej emocji dostarcza tryb High Speed „30-210”. Kiedy jest on aktywny, aparat można dowolnie przełączać między rejestrowaniem 30 klatek na sekundę (w normalnej szybkości) lub 210 klatek na sekundę (do oglądania w zwolnionym tempie). Poważnym brakiem jest jednak brak możliwości nagrywania dźwięku i korzystania ze zbliżenia podczas rejestracji materiału High Speed. Również z nagrywaniem filmów HD nie wszystko jest w porządku – co prawda możemy równocześnie zapisywać dźwięk i przybliżać obraz, nie działa jednak autofokus.

Jakość obrazu

Przy korzystaniu z całych 9 megapikseli poziom szumów jest akceptowalny do czułości ISO 400. Wyniki pomiarów fotografii wykonywanych w trybie seryjnym (6 megapikseli) są nawet o 10% lepsze. Ogólnie jakość zdjęć należy ocenić pozytywnie. Również jakość zarejestrowanego filmu HD była wysoka. Niestety nie można powiedzieć tego o materiale nagrywanym z wysoką szybkością: ze względu na niską rozdzielczość (maksymalnie 480 x 360 pikseli przy prędkości 210 fps) i wysoki poziom szumów wynikający z krótkiego czasu naświetlania ten tryb rejestracji nadaje się głównie do tworzenia zabawnych sekwencji na Youtube i raczej nie zadowoli ambitnych filmowców-amatorów.

Szybkość

Pierwsza klasa! Pomiary laboratoryjne potwierdziły parametry podane przez producenta dla trybu zdjęć seryjnych i sekwencji filmowych High Speed. Również opóźnienie spustu migawki przy pojedynczych zdjęciach wynoszące 0,35 s to bardzo dobry wynik sprawiający, że FC100 idealnie poradzi sobie ze spontanicznymi ujęciami.

Obudowa i wyposażenie

Dzięki prostemu i szlachetnemu designowi oraz doskonałemu wykonaniu obudowa Casio Exilim EX-FC100 prezentuje się bardzo elegancko. Obiektyw aparatu to 5-krotny zoom o ogniskowej 37 – 185 mm (ekwiwalent małego obrazka). Wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala ma rozdzielczość 230400 pikseli. Drgania optyki niweluje mechaniczny stabilizator obrazu korygujący położenie matrycy. Wytrzymałość akumulatora jest typowa dla tej klasy urządzeń – jedno ładowanie wystarcza na wykonanie od 160 do 430 zdjęć.

Casio EX-FC100 to wszechstronny i szybki aparat, którego dodatkowe funkcje gwarantują świetną zabawę i zachęcają do fotograficznych i filmowych eksperymentów. Niestety, podobnie jak w innych małych kompaktach jakość obrazu jest dobra jedynie przy niższych wartościach ISO.

Alternatywa

Miłośników superszybkiej fotografii może zainteresować Casio Exilim EX-FH20, wyposażony w 20-krotny zoom z szerokim kątem widzenia przy minimalnej długości ogniskowej 26 mm. W porównaniu z FC100 jest on jednak cięższy i droższy. Również opóźnienie spustu migawki jest większe, niż w nowym modelu.

  • Oceny
    • Łączna 55
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.