Wkrótce dzwonić będzie można nawet z najwyższej góry świata

Stacja przekaźnikowa na Mount Evereście

Dostawca usług telekomunikacyjnych Nepal Telecom potwierdza, że wybuduje stację bazową łączności bezprzewodowej na najwyższym szczycie świata - Mount Evereście.

Nepal Telecom planuje usprawnić i rozszerzyć swoje usługi mobilnej łączności, między innymi poprzez wybudowanie stacji przekaźnikowej na Mount Evereście, gdzie himalaiści mogliby w prosty sposób podzielić się swoimi wrażeniami ze wspinaczki na najwyższy szczyt świata, korzystając z telefonu.

Tysiące wspinaczy co roku usiłuje zdobyć szczyt góry mierzącej 8848 metrów n.p.m., jednak żeby móc skontaktować się z rodziną, do tej pory muszą korzystać z bardzo drogiego sprzętu satelitarnego. „Planujemy ustawić stacje bazowe w Thakdin, Manjo, Pheriche i Gorak Shep, co pokryje siecią szczyt Mount Everest” – mówi Anoop Ranjan Bhattarai, dyrektor ds. usług satelitarnych w Nepal Telecom.

Firma musi jednak nieco się pospieszyć, jako że w połowie czerwca rozpoczynają się potężne monsuny, które uniemożliwią wykonywanie jakichkolwiek prac.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.