Synology DS209 plus

Produkty firmy Synology należą do jednych z najwydajniejszych w naszym zestawieniu. Zawdzięczają to głownie szybkim procesorom oraz dużej ilości pamięci SDRAM którą dysponują. Dzięki bardzo przejrzystemu i intuicyjnemu menu napisanemu w języku AJAX konfiguracja oraz późniejsze zarządzanie NASami jest czystą przyjemnością.
Synology DS209 plus

Dysk firmy Synology nie jest przesadnie oszczędny. Podczas pracy pobiera aż 25 W.

Dysk firmy Synology nie jest przesadnie oszczędny. Podczas pracy pobiera aż 25 W.

Wśród produktów Synology model DS209 jest jednym z najszybszych z serii Disk Station. Zamontowany w nim procesor pracuje z częstotliwością 1,2 GHz i ma do dyspozycji 256 MB pamięci SDRAM. Użytkownicy w modelu DS209 otrzymują możliwość zainstalowania dwóch dysków twardych 3,5 bądź 2,5 cala (dzięki odpowiedniej przejściówce) o maksymalnej pojemności 2 TB każdy. Korzystanie z dwóch nośników daje możliwość ustawienia jednego z dostępnych trybów RAID – 1 bądź 0.

Kopiowanie danych na dysk lokalny odbywa się sprawnie. Szybszy jest tylko model DS209+.

Kopiowanie danych na dysk lokalny odbywa się sprawnie. Szybszy jest tylko model DS209+.

Pierwszy z nich pozwala na dodatkowe zabezpieczenie danych poprzez zapisywanie każdego z plików równolegle na każdym z dysków. Drugi łączy oba dyski w jedną przestrzeń. Dzięki RAID0 dane zapisywane są naprzemiennie na każdym z dysków dzięki czemu uzyskujemy maksymalną wydajność NAS’a. Narażamy się jednocześnie na utratę danych w przypadku gdy jeden z dysków zostanie uszkodzony.

Kopiowanie danych na dysk sieciowy DS209 odbywa się równie szybko, jak w modelu DS209+.

Kopiowanie danych na dysk sieciowy DS209 odbywa się równie szybko, jak w modelu DS209+.

Jeżeli z powodów ekonomicznych nie stać nas będzie na zakup dwóch dysków jednocześnie, DS209 będzie poprawnie współpracował z jednym napędem. Natomiast w momencie zakupu drugiego da on nam możliwość rozbudowy do RAID1 bez konieczności formatowania dysku głównego. Synology DS209 oferuje również możliwość kopiowania danych “z” oraz “na” dyski zewnętrzne podłączone do kieszeni za pomocą jednego z trzech portów USB. Wszystko to odbywa się z wykorzystaniem jednego przycisku umieszczonego na przednim panelu NASa.

Synology DS209 ma zdecydowanie więcej możliwości, niż te opisane powyżej. W biurze przydatna będzie jego funkcja print servera, możliwość bezpiecznego łączenia się dzięki SFTP wykorzystującym SSL/TLS. Możliwy jest również bezpieczny zdalny backup sieci komputerowej, dzięki dostępowi przez SSH. Wsparcie dla HTTPS umożliwia bezpieczne połączenia przy użyciu protokołu SSL. W domu natomiast przydatny będzie Download Station, który zamieni serwer w całodobowe centrum pobierania plików. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z BitTorrent, HTTP i FTP oraz współpraca z Synology Download Redirector. Menedżer plików umożliwia też zdalne zarządzanie transferami poprzez przeglądarkę internetową.

Jeżeli chcecie poznać pełne możliwości Synology DS209 i macie około 1500 zł wolnej gotówki to zdecydowanie zachęcamy do jego zakupu. Prosty w konfiguracji, wydajny oraz wszechstronny to jego główne zalety. Wadą może być jedynie głośna praca wiatraczka chłodzącego dyski twarde oraz słaba dostępność serwera na rodzimym rynku.

Grzegorz Glonek