Groźne dla Internautów okazały się ataki przeprowadzane przez znane i lubiane portale społecznościowe, jak również trojan zaszyty w pirackiej wersji oprogramowania iWork 09 czy Adobe Photoshop

100 tysięcy komputerów ofiarą złośliwego botnetu

Cyberprzestępcy wyłączyli botnet o nazwie Zeus. Efektem ubocznym jej odłączenia jest awaria wszystkich komputerów, które do niej należały.

PostZeus/Zbot to narzędzie, dzięki któremu powstał wielki botnet o nazwie Zeus. Jego zadaniem było zbieranie danych osobowych i finansowych (np. karty kredytowe). Był szczególnie skuteczny, bowiem poszczególne jego elementy mutowały w losowy sposób, co bardzo utrudniało aplikacjom antywirusowym ich wykrycie i usunięcie.

Zeus okazał się jeszcze złośliwszym botnetem, niż przypuszczano. Cyberprzestępcy, z sobie znanych tylko przyczyn, postanowili zakończyć jego działanie. Jak się okazało, Trojany, po samodestrukcji uszkadzały permanentnie systemy operacyjne, na którym były zainstalowane. Innymi słowy, 100 000 komputerów nadawało się tylko do serwisu.

Źródło: Fudzilla
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.