Fujitsu MJA2400BH 400 GB

Fujitsu MHZ2320BH to wewnętrzny, 2,5-calowy dysk twardy o dużej pojemności wyposażony w standardowy 8 MB bufor. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr/min. Dysk został wyposażony w interfejs SATA II o przepustowości maks. 300 MB/s.
Fujitsu MJA2400BH 400 GB

Czas dostępu jest zły, ale Samsung udowodnił, że można to zrobić jeszcze gorzej.

Czas dostępu jest zły, ale Samsung udowodnił, że można to zrobić jeszcze gorzej.

Wyniki uzyskane z aplikacji HD Tach 3.0, potwierdzone przez pozostałe benchmarki pokazały, że z demonem prędkości nie mamy do czynienia, a wręcz przeciwnie. Czas dostępu wynosi aż 21,7 ms, co jest wynikiem dosyć słabym. Najszybsze urządzenia z tej kategorii mają 15-16 ms. Średnie transfery danych podczas odczytu i zapisu rzędu 48,4 i 45,3 MB/s to wydajności dostateczne do codziennej pracy, lecz taką wydajność miały tego typu dyski już dwa lata temu. Obecnie najszybszy z testowanych przez nas nośnik o dużej pojemności 500 GB, oferuje 69,3 i 69,1 MB/s i nie powodowało to zużycia energii ponad 1,3 W, podczas gdy Fujitsu wymaga nawet 1,4 W.

Wynik PCMark05 potwierdza - nie jest dobrze. Nawet Samsung jest nieco lepszy.

Wynik PCMark05 potwierdza – nie jest dobrze. Nawet Samsung jest nieco lepszy.

W pojedynku na wydajność, MJA2400BH wypada najsłabiej na tle nie tylko dysków o dużej pojemności, ale dysków 2,5” w ogóle. W PCMark05 Fujitsu uzyskał zaledwie 4046 punktów, co jest bardzo mizernym wynikiem. Dla porównania najlepszy wynik to 6387 pkt. Po 30 minutach pracy w zamkniętej obudowie PC, będąc w ciągłym trybie odczytu obudowa nośnika nagrzewała się maks. do temperatury 46°C, czyli w normie. Pomiar generowanego hałasu przeprowadzony w komorze bezechowej dał wynik 31,9 dB podczas odczytu, czyli dysk pracuje cicho.

Transfery podczas zapisu również są bardzo słabe.

Transfery podczas zapisu również są bardzo słabe.

Jak każde urządzenie dysk Fujitsu ma swoje zalety i wady, do zalet na pewno należą niewielkie zużycie energii, temperatura i cicha praca. Do wad mała wydajność dysku. Model ten sprawdziłby się w obudowach dysków zewnętrznych USB, gdzie maksimum możliwości wyznacza przepustowość standardu USB 2.0.

Arek Uriasz