Lenovo IdeaPad Y650

W obecnych czasach producenci elektroniki dążą do stworzenia mobilnych urządzeń, które nie tylko będą ładnie wyglądały, ale również będą miały odpowiednie wyposażenie i wydajność. Firma Lenovo radzi sobie z tworzeniem przenośnych komputerów całkiem nieźle. Najnowszy model, który testowaliśmy w laboratorium nosi nazwę Lenovo IdeaPad Y650.
Lenovo IdeaPad Y650

Wynik w 3DMark06 wykazuje, że IdeaPad Y650 charakteryzuje się przeciętną wydajnością w 3D.

Wynik w 3DMark06 wykazuje, że IdeaPad Y650 charakteryzuje się przeciętną wydajnością w 3D.

To maszyna o 16-calowej matrycy, wyposażona w procesor Intel Core 2 Duo P8700, dobrą kartę graficzną Nvidia GeForce G105M oraz cztery gigabajty pamięci RAM DDR3. Nazwa karty graficznej może zniechęcać, ale jest to podrasowana wersja GeForce’a 9300M G. Pomimo dużej matrycy i całego wyposażenia udało się stworzyć notebook o smukłych kształtach i niewielkiej ja na te rozmiary wadze 2,5 kg. Ponadto Y650 dostał napęd Blu-ray, złącza HDMI i e-Sata i niestety tylko dwa złącza USB. Tak mała liczba popularnych gniazd USB może stanowić niedogodność podczas codziennego użytkowania Y650. Nie zapomniano o łączności kablowej i bezprzewodowej, za która w IdeaPad Y650 odpowiadają gigabitowe złącze RJ-45, moduł wi-fi 802.11n oraz Bluetooth.

Średni zmierzony czas pracy na baterii jest przeciętny w porównaniu do konkurencyjnych notebooków.

Średni zmierzony czas pracy na baterii jest przeciętny w porównaniu do konkurencyjnych notebooków.

Notebook Lenovo z wierzchu wygląda nieco inaczej niż inne notebooki. Czarno-złota obudowa z pokryta została gumową powłoką, która ma fakturę do złudzenia przypominającą plaster miodu. Wykonana precyzyjnie, łatwo się otwiera i cieszy oko. Jednak po jej otwarciu czeka na użytkownika niespodzianka. Y650 jest w środku biały. Touchpad, klawiatura i część obudowy ją okalająca ma nieskazitelny biały odcień, a przy ekranie uwagę użytkownika przyciągają głośniki firmy JBL. Wszystko to pięknie skomponowane, a delikatnie podświetlona nazwa IdeaPad dodaje notebookowi uroku. Dotykając gładzika w tym notebook odnosimy wrażenie, że nie jest to zwykły Touchpad. I słusznie, gdyż oprócz zwykłych funkcji, za jego pomocą możemy powiększać, obracać i edytować obrazy, czy przewijać tekst stron internetowych. Dodatkowo nad klawiaturą mamy do dyspozycji Lenovo Desktop Navigator, za pomocą którego łatwo i szybko możemy się przełączać między często używanymi aplikacjami.

Poziom generowanego hałasu był minimalnie wyższy od pozostałych testowanych notebooków.

Poziom generowanego hałasu był minimalnie wyższy od pozostałych testowanych notebooków.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu rozpoznawania twarzy, dzięki któremu nasze dane są bezpieczne, ale jak to pokazał nasz redakcyjny kolega w Chip TV, jest on dość prosty do obejścia (np. za pomocą kolorowego wydruku twarzy użytkownika), a z czytnika biometrycznego w tym modelu niestety zrezygnowano.

Podsumowując notebook Lenovo ideaPad Y650 jest idealną maszyną nie tylko do odtwarzania multimediów, ale także do pracy i gier. Wyglądem natomiast ma szansę przyciągnąć wzrok nie tylko pasjonatów najnowszych technologii.

Jarosław Niemyjski