Minix – system operacyjny dla Wspólnoty Europejskiej

Wspólnota Europejska rozpoczęła prace nad własnym systemem operacyjnym. Minix będzie oparty na mechanizmie rozproszonego jądra.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała środki na finansowanie rozwoju nowego systemu operacyjnego Minix, który będzie opierał się na koncepcji rozproszonego kompentowego, rozproszonego kernela. Jego poszczególne komponenty będą zhierarchizowane i wyposażone w elementy naprawcze. Każdy moduł systemu będzie dysponował minimalnymi prawami wystarczającymi do realizacji jego zadań.

Wszystkie elementy systemu mają być zoptymalizowane pod kątem jak największej tolerancji dla wszelkiego rodzaju błędów. Ma zostać opracowany również nowy system plików, który przechowywałby informacje o sposobie interpretacji danych w plikach.

Minix ma być kompatybilny z systemami z rodziny uniksowej. Jego jądro ma być jak najmniejsze, by uniknąć pomyłek związanych z jego projektowaniem. Jądro systemu Minix 3 (tzw. mikrojądro) zawiera tylko 5 tys. linii kodu. Dla porównania: jądro Visty to niespełna 70 milionów linii kodu. Dzięki takim koncepcjom mają być zwiększone bezpieczeństwo oraz stabilność systemu.

Przyznane środki w wysokości 2,5 mln euro mają wystarczyć na finansowanie rozwoju oprogramowania przynajmniej do 2014 roku. Koncepcyjny prototyp nowego systemu oraz wszystkie jego komponenty mają zostać udostępnione na zasadach open source.

Źródło: Computerworld.pl
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.