Potyczki Algorytmiczne: znamy finalistów konkursu

16 programistów z Polski i 4 z Ukrainy wywalczyło awans do finałów 5. edycji Potyczek Algorytmicznych – otwartego konkursu programistycznego. Pokonali ponad 3 tysiące uczestników.

– W tym roku ostatnie zadania były wyjątkowo trudne, po prostu na poziomie światowym. Świadczy o tym, że na przykład w czołówce rywalizował Tomasz Czajka, zwycięzca takich światowych zawodów, jak Top Coder Open i mistrz świata w programowaniu zespołowym – podsumowuje prof. Krzysztof Diks, mentor konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodajmy, że cała czołówka poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami. W tym roku walka „na algorytmy” była wyjątkowo zaciekła. Polacy rywalizowali także z kolegami z Ukrainy. W ciągu tygodnia uczestnicy mieli stopniowo do rozwiązania 15 zadań. Skala ich trudności stopniowo narastała. Wczoraj o godz. 20.00 zostały ogłoszone wyniki rundy internetowej.

– Gratuluję wszystkim, którzy wywalczyli czołowe pozycje w tym najbardziej popularnym konkursie programistycznym. Moim zdaniem, dla większości z nich zrobienie doktoratu nie stanowiłoby większej trudności, a jakbym był pracodawcą nie wahałbym się ich zatrudnić – mówi prof. K. Diks, opiekun mistrzów świata w programowaniu, ostatnio wyróżniony tytułem „Dziekan trenerów” (Dean of the Coaches) na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC).

Organizatorzy, czyli studenci i doktoranci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego i firma ADB Polska już planują rozgrywki finałowe. 15 maja br. do Centrum Badań i Rozwoju telewizji cyfrowej ADB w Zielonej Górze przyjedzie 20 finalistów z Polski i Ukrainy, wytypowanych zgodnie z regulaminem.

– Jako firma innowacyjna mamy świadomość, że innowacje mogą tworzyć tylko wyjątkowe talenty. To dla nas zaszczyt, iż możemy współorganizować konkurs i gościć tak wspaniałych programistów na finałach Potyczek Algorytmicznych. – mówi dr hab. Janusz Szajna, prezes ADB Polska. – Dzięki takim zdolnym informatykom nasza firma tworzy konkurencyjną technologię na rynki całego świata. – dodaje J. Szajna.

W tej piątej, jubileuszowej edycji, organizatorzy przygotowali cenne nagrody. Algorytmistrz Roku 2009 otrzyma projektor full HD z zestawem kina domowego. Ponadto liderzy konkursu mogą wygrać wysokiej klasy laptop, sieciowy serwer plików, odtwarzacze MP4. W dniu finałów wylosujemy sieciowy serwer plików dla szkół, uczelni, czy instytucji, z których grupy uczniów lub studentów uczestniczyły w konkursie. A czołówka z rankingu – najlepszych 256 programistów – otrzyma kultowe koszuli Potyczek Algorytmicznych. Wśród nich zostanie także rozlosowanych 15 prenumerat „Software Developer’s Journal”.

Bieżące informacje, ranking uczestników oraz regulamin konkursu na stronie: http://www.konkurs.adb.pl

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.