QNAP TS-119

archiwum
QNAP TS-119 jest następcą znajdującego się już w naszym rankingu modelu TS-109. Podstawową różnicą między oboma modelami jest użycie wydajniejszego procesora (1,2 GHz) oraz zwiększenie ilości pamięci DDR2 do500 MB. Również interfejs użytkownika został zmieniony. Nowy, bazujący na AJAX'ie, jest dużo

Do tej pory najwydajniejszym jednodyskowym urządzeniem był QNAP TS-109. Doczekał się on jednak swojego następcy – modelu TS-119, który właśnie trafił do naszego rankingu.

Kopiowanie z dysku lokalnego odbywa się bardzo sprawnie. TS-119 jest znacznie szybszy od poprzednika.

Kopiowanie z dysku lokalnego odbywa się bardzo sprawnie. TS-119 jest znacznie szybszy od poprzednika.

Z zewnątrz oba wymienione NASy nie różnią sie niczym –zostały zamknięte w smukłej czarnej obudowie pozbawionej wentylatora. Na ich przednim panelu zostało umieszczonych sześć diód informujących użytkownika o aktualnie wykonywanych przez serwer czynnościach. Znajduje się tu również jeden z trzech portów USB umożliwiający podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Nad nim znajduje sie przycisk „Copy” którego działanie możemy skonfigurować w panelu administracyjnym urządzenia. Do jego głównych zadań należy kopiowanie danych z NAS’a na pamięć, bądź odwrotnie. TS-119 podobnie jak i starszy model ma również dość ciekawą możliwość a mianowicie pozwala na ustawienia RAID1 z dyskiem zewnętrznym wpiętym w złącze USB bądź e-SATA w celu lepszej ochrony danych.

Testy kopiowania na dysk lokalny potwierdzają, że TS-119 jest bardzo szybkim dyskiem NAS.

Testy kopiowania na dysk lokalny potwierdzają, że TS-119 jest bardzo szybkim dyskiem NAS.

To co odróżnia nowszy model to zdecydowanie lepszy, graficzny interfejs użytkownika. Został on oparty na AJAX’ie i na pierwszy rzut oka może przypominać ten stosowany w urządzeniach Synology. Dzięki niemu w panelu administracyjnym bez problemu znajdziemy tak potrzebne funkcje jak serwer wydruku, serwer FTP czy serwer www (z obsługą php, sql, html).  Ma on również możliwość pobierania danych z serwerów FTP oraz HTTP oraz z sieci P2P poprzez klienta Torrent bądź eMule.

Pomimo wymiany procesora na znacznie mocniejszy zużycie energii pozostało na zbliżonym poziomie.

Pomimo wymiany procesora na znacznie mocniejszy zużycie energii pozostało na zbliżonym poziomie.

Oprócz wyglądu firma QNAP postanowiła też poprawić wydajność. Znany z TS-109 procesor o częstotliwości 500 MHz został w TS-119 zastąpiony przez układ taktowany zegarem 1,2 GHz. Również pamięć RAM DDR2 została zwiększona ze 128 do 500 MB. Dzięki tym zmianom TS-119 oferuje zdecydowanie lepsze transfery od swojego poprzednika, a dzięki dość atrakcyjnej cenie jest godny polecenia zarówno dla użytkowników domowych jak i mniejszych firm.

Grzegorz Glonek

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.