Zdaniem BSA straty spowodowane piractwem wynoszą 50 mld $

Business Software Alliance, organizacja reprezentująca producentów oprogramowania opublikowała raport dotyczący komputerowego piractwa.

Ze studium, opracowanego na podstawie danych firmy badawczej IDC, wynika, że około 20 procent programów używanych w USA pochodzi z nielegalnych źródeł. Jest to najniższy wskaźnik na świecie, Jednak, biorąc pod uwagę wielkość amerykańskiego rynku software, producenci tracą tam najwięcej. Ocenia się, że w ubiegłym roku, tylko w USA straty wyniosły około 9 mld dolarów. Na całym świecie ta suma wynosi około 50 mld dolarów. Z raportu wynika ponadto, że skala piractwa wzrosła z 37 % w 2007 roku do 41% w 2008. Wzrost wystąpił tylko w 16 ze 110 badanych krajów. Największy odsetek nielegalnego oprogramowania, wynoszący ponad 90% występuje w Gruzji, Bangladeszu, Armenii, Zimbabwe, Sri Lance, Azerbejdżanie oraz Mołdawii. Z kolei kraje o najniższym wskaźniku piractwa, poniżej 25% to: Austria, Nowa Zelandia, Luksemburg, Japonia i USA.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.