Bezpłatny podręcznik o Linuksie i aplikacjach open source

Dwutomowy, polskojęzyczny podręcznik można pobrać bezpłatnie ze strony Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa.

Polska Grupa Użytkowników Linuxa oraz firma Novell poinformowały dzisiaj o udostępnieniu dwutomowego, polskojęzycznego wydania podręcznika do nauki systemu Linux  i wielu popularnych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym (open source). Podręcznik jest opublikowany wraz z wolną licencją, co oznacza, że można go bezpłatnie pobierać, a także powielać w celu nieodpłatnego przekazywania kolejnym osobom. Materiał dydaktyczny zawarty w książce został przygotowany przez dział szkoleniowy Novell Training Services i oparty został na systemie operacyjnym SUSE Linux Enterprise Desktop. Całe potrzebne do nauki oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na stronie http://ocw.novell.com. Tłumaczenie podręcznika sfinansowała firma Novell. Ostateczna wersja powstała przy zaangażowaniu członków Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa. Podręcznik można pobrać ze strony www.linux.org.pl/PLUG/susebook.

Pierwszy tom podręcznika przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Omówione są w nim zasady tworzenia oprogramowania w modelu open source, historia rozwoju systemów Unix i Linux, proces instalowania systemu operacyjnego na przykładzie SUSE Linux Enterprise Desktop, zasady poruszania się w środowisku graficznym (zarówno Gnome jak i KDE), posługiwanie się narzędziami i aplikacjami open source, takimi jak przeglądarka Firefox, program biurowy OpenOffice.org (obsługa dokumentów, w tym arkuszy kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji, tworzenie wzorów w OpenOffice Math i ilustracji w OpenOffice Draw), komunikator Gaim, klient poczty Evolution, narzędzie do obróbki obrazów Gimp, czy aplikacje do obsługi multimediów.

Drugi tom podręcznika kierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Omawia architekturę systemu Linux, budowę powłoki (tzw. shell), narzędzia do zarządzania oprogramowaniem systemowymi, plikami, tworzeniem skryptów, a także podstawy programowania.

Pierwszy tom podręcznika może być z powodzeniem wykorzystywany do nauczania informatyki w szkołach gimnazjalnych i liceach, a tom drugi – w szkołach wyższych i o profilu zawodowym, przygotowującym techników informatyków. Uczniowie i nauczyciele mogą być również zainteresowani projektem „openSUSE dla szkół”, w ramach którego udostępniane jest dodatkowe oprogramowanie pomocne w edukacji przygotowane do uruchomienia na systemie SUSE Linux. Informacje na ten temat są dostępne na stronie http://en.opensuse.org/Education.

Novell udostępnia też wiele innych materiałów szkoleniowych, które można pobrać bezpłatnie ze strony http://ocw.novell.com.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.