Iran niespełna dwa lata temu zbudował już superkomputer oparty na 216 rdzeniach Opteron

Iran wykorzystuje procesory AMD do budowy superkomputera

Irański instytut badawczy zajmujący się przestrzenią powietrzną poinformował, że wykorzystuje procesory AMD Opteron przy budowie wysokowydajnego systemu komputerowego.

Według dokumentu sporządzonego przez rządowy, Irański Instytut Badawczy Przestrzeni Lotniczej (ARI – Aerospace Research Institute of Iran), embargo handlowe Stanów Zjednoczonych nałożone na Iran nie istnieje. Instytut bowiem wykorzystuje dwurdzeniowe procesory Opteron firmy Advanced Micro Devices (AMD) przy budowaniu wydajnego systemu komputerowego do celów badawczych. System HPC, oparty na SUSE Linux, początkowo posiadał 32 rdzenie, do których dołożono kolejnych 64, co łącznie daje liczbę 96 rdzeni uzyskujących moc obliczeniową na poziomie 192 GFLOPS.

W swoim oświadczeniu, AMD wyjaśnia, że nie ma nic wspólnego z zasileniem irańskiego rządu w procesory Opteron – AMD nigdy nie zezwoliło, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, na jakąkolwiek sprzedaż produktów AMD Iranowi, ani żadnemu innemu krajowi, objętemu embargiem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.