Krzemowy wafel, z którego powstanie pierwszy procesor graficzny z obsługą DirectX 11

Najnowsze GPU nVidii w technologii 40 nm obsługują DirectX 10.1

Nvidia DirectX 10.1

Karty graficzne nVidii oparte na procesorach graficznych wytworzonych w 40-nanometrowym procesie technologicznym, nie będą obsługiwać najnowszego zestawu funkcji API w wersji 11, ale w starszej wersji 10.1. Jak wiemy, pierwszy GPU w tej technologii, nVidia wprowadzi na rynek już niebawem, ale zważywszy na zbliżający się wielkimi krokami system Windows 7, wraz z którym na rynek trafi DirectX 11, to dość zaskakująca decyzja.

AMD (ATI) korzysta z bibliotek DirectX 10.1 już od dłuższego czasu, a ostatnio zaprezentowało również kartę obsługującą zestaw funkcji API w najnowszej wersji. Kalifornijski producent zatem ponownie dość ospale odpowiada na ruchy swojej najpoważniejszej kanadyjsko-amerykańskiej konkurencji.

Oczywiście nVidia przygotowuje również układ graficzny GT300 z obsługą DirectX 11, ale ten pojawi się zapewne dopiero pod koniec 2009 lub na początku 2010 roku. Do tej pory, na rynek trafi szereg kart graficznych zgodnych z DirectX 10.1, zarówno w wersjach desktopowych, jak i mobilnych.