Dell 1235cn

Jest to jedno z najmniejszych kolorowych laserowych urządzeń wielofunkcyjnych i praktycznie niczym nie różni się od Samsunga CLX-3175FN. Czteroprzebiegowa konstrukcja drukarki skutkuje bardzo niską szybkością druku w kolorze. Jakość wydruków stoi na przeciętnym poziomie. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB 2.0 High Speed lub Fast Ethernet. Złącze PictBridge umożliwia wydruk zdjęć bezpośrednio z pendrive’a i zapisywanie na nim skanów oraz wydruk zdjęć z aparatu cyfrowego.
Dell 1235cn

Dell i Samsung to ta sama konstrukcja, więc różnice są na poziomie błędu pomiaru.

Dell i Samsung to ta sama konstrukcja, więc różnice są na poziomie błędu pomiaru.

Panel sterujący wyposażono w tekstowy wyświetlacz mieszczący dwa wiersze po 16 znaków i liczne przyciski umożliwiające wygodną obsługę urządzenia. Zamykana przegródka służy jako schowek na spinacze. Waga urządzenia wynosi 16 kg łącznie z materiałami eksploatacyjnymi.

Kopiowanie w kolorze trwa praktycznie tak samo długo.

Kopiowanie w kolorze trwa praktycznie tak samo długo.

Podajnik w postaci zamykanej kasety i odbiornik papieru mają małą pojemność – odpowiednio 150 i 80 arkuszy. Kasety z tonerem i bęben są rozdzielone. Startowa kaseta z tonerem czarnym wystarcza na 1000 stron, trzy kasety z tonerami CMY na 700 stron. Standardowe kasety mają wydajność odpowiednio 1500 i 1000 stron i są stosunkowo drogie, przez co koszty druku są wysokie. Bęben wystarcza na ok. 24000 stron. Maksymalne miesięczne obciążenie producent określa na 20000 stron.

Są to urządzenia czteroprzebiegowe, więc wydruk w kolorze jest bardzo wolny.

Są to urządzenia czteroprzebiegowe, więc wydruk w kolorze jest bardzo wolny.

Drukarka może pracować w systemach Windows, MacOS i Linux. Sterownik GDI oprócz podstawowej funkcjonalności (powiększenie, drukowanie znaku wodnego, wielu stron na jednej kartce) zawiera m.in. opcję poprawy jakości druku nazwaną “delikatne krawędzie”.

Skaner z czujnikiem CIS o rozdzielczości optycznej 1200×1200 dpi ma pokrywę o regulowanej wysokości, dzięki czemu możliwe jest skanowanie książek. Pojemność podajnika ADF to skromne 15 arkuszy. Zaletami urządzenia są niewielkie wymiary i estetyczny wygląd (czarny kolor), złącze PictBridge, cicha praca (w trybie gotowości/uśpienia urządzenie jest bezgłośne) oraz unikalne rozwiązanie polegające na emisji sygnału dźwiękowego po zakończeniu drukowania, skanowania lub kopiowania, co jest bardzo przydatne. Za wady należy uznać niską prędkość druku i kserowania (zwłaszcza w kolorze) oraz stosunkowo małą pojemność podajnika i odbiornika papieru.

Marek Grzybowsk