Word traktuje pierwsze wersje dokumentów Worda jako niebezpieczne. Dopiero zmiana klucza Rejestru umożliwia ich otwieranie.

Otwieranie blokowanych starszych dokumentów

Próba otwarcia niektórych starych dokumentów w programie Word 2003 – po zainstalowaniu przez nas pakietu Service Pack 3 – kończy się wyświetleniem komunikatu o treści: »Próbujesz otworzyć plik zablokowany przez ustawienia rejestru«. Podobny problem napotykamy na komputerze z zainstalowanym Office 2007.

Word ze względów bezpieczeństwa ogranicza dostęp do plików w starym formacie 1.0 lub 2.0, gdyż mogą w nich występować luki w zabezpieczeniach. Aby mimo to móc przeglądać i edytować takie dokumenty za pomocą Worda w wersji 2003 SP3 i 2007, musimy się nieco pomęczyć. Otwórzmy w Wordpadzie nowy plik tekstowy i wpiszmy poniższy tekst:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft
Office11.0WordSecurityFileOpenBlock]
„FilesBeforeVersion”=dword:00000000
[HKEY_CURRENT_USERSoftwarePolicies
MicrosoftOffice11.0WordSecurity
FileOpenBlock]
„FilesBeforeVersion”=dword:00000000

Zapiszmy ten plik na przykład na pulpicie i zmieńmy jego rozszerzenie: z TXT na REG. Dla pewności zamknijmy wszystkie otwarte programy pakietu Office. Dwukrotne kliknięcie ikony utworzonego pliku spowoduje wprowadzenie w Rejestrze zmian w konfiguracji Worda, umożliwiających normalne otwieranie starych dokumentów.

Wskazówka:

Możemy użyć przygotowanego pliku również na innych komputerach, na przykład na naszym notebooku z Wordem 2007. W przypadku tej wersji edytora tekstu należy zmienić w nazwie klucza »11.0« na »12.0«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.