QNAP TS-219

archiwum
QNAP TS-219 w swoim wyglądzie niczym nie odbiega od dobrze znanego modelu TS-209. Zmianie uległy jedynie podzespoły bazowe. Procesor zyskał dodatkowe 700 MHz i pracuje z częstotliwością 1,2 GHz. Również ilość pamięci uległa zwiększeniu z 256 do 512 MB DDR2. Dużą zaletą w nowym oprogramowaniu Turbo

Do tej pory najwydajniejszym dwudyskowym urządzeniem był QNAP TS-209 Pro II. Był on wyposażony w procesor SoC pracujący z częstotliwością 500 MHz oraz 256 MB pamieci DDR 2. Dziś prezentujemy jego następcę – model QNAP TS-219.

W trybie odczytu zapotrzebowanie na energię elektryczną jest przeciętne, acz lepsze niż w przypadku Synology.

W trybie odczytu zapotrzebowanie na energię elektryczną jest przeciętne, acz lepsze niż w przypadku Synology.

Wyżej wymienione NAS-y nie różnią sie niczym – oba zostały zamknięte w estetycznej czarnej obudowie. Na ich przednim panelu zostało umieszczonych aż siedem diód informujących użytkownika o aktualnie wykonywanych przez serwer czynnościach. Jeden z trzech portów USB umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Na frontowym panelu znajduje sie przycisk [Copy] którego działanie możemy skonfigurować w panelu administracyjnym. Do jego głównych zadań należy kopiowanie danych z NAS’a na pamięć bądź odwrotnie.

Wydajność w tej kategorii jest bardzo dobra. Równie wysokim wynikiem pochwalić się może Synology.

Wydajność w tej kategorii jest bardzo dobra. Równie wysokim wynikiem pochwalić się może Synology.

TS-219 pozwala na zainstalowanie dwóch dysków 3,5 cala o maksymalnej pojemności 2 TB każdy. Po ich umieszczeniu otrzymujemy możliwość zbudowania macierzy RAID 1 bądź RAID 0. To co odróżnia nowszy model to zdecydowanie lepszy, graficzny interfejs użytkownika. Został on oparty o technologię AJAX i na pierwszy rzut oka może przypominać ten stosowany w urządzeniach Synology. Dzięki niemu w panelu administracyjnym bez problemu znajdziemy tak potrzebne funkcje jak serwer wydruku, serwer FTP czy serwer www (z obsługą php, sql, html).  Posiada on również możliwość pobierania danych z serwerów FTP oraz HTTP oraz z sieci P2P poprzez klienta Torrent bądź eMule.

Podczas kopiowania na dysk sieciowy dysk QNAP nie daje żadnych szans konkurentom.

Podczas kopiowania na dysk sieciowy dysk QNAP nie daje żadnych szans konkurentom.

Oprócz wyglądu firma QNAP postanowiła też poprawić wydajność nowego modelu. Znany nam z TS-209 Pro II  procesor o częstotliwości 500 MHz został w TS-219 zastąpiony przez 1,2 GHz układ. Również pojemność pamięci RAM DDR2 została zwiększona z 256 do 512 MB. Dzięki tym zmianom QNAP TS-219 oferuje zdecydowanie lepsze transfery od swojego poprzednika, a dzięki dość atrakcyjnej cenie jest godny polecenia zarówno dla użytkowników domowych jak i mniejszych firm.

Grzegorz Glonek

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.