Seagate Barracuda LP ST31000520AS 1000 GB

Do sprzedaży trafiły dyski z całkiem nowej serii Barracuda LP (Low Power). Dotychczas Seagate nie dysponował energooszczędnymi dyskami będącymi w stanie konkurować z liderami tej kategorii – Western Digital Caviarami Green Power, czy też EcoGreen firmy Samsung. Teraz, za sprawą nowej serii to się zmieniło.
Seagate Barracuda LP ST31000520AS 1000 GB

Czas dostępu Seagate'a LP wypada dosyć słabo. Najlepiej prezentuje się Caviar Green firmy WD.

Czas dostępu Seagate’a LP wypada dosyć słabo. Najlepiej prezentuje się Caviar Green firmy WD.

Nowa terabajtowa Barracuda wyposażona została w dwa talerze z czterema głowicami i wspomagający ich pracę duży, 32 MB bufor. Talerze wirują z nie stosowaną dotychczas prędkością 5900 obr./min. Najwidoczniej wg Seagate rozpędzanie dysków do prędkości 7200 obr./min, której używa się w większości nośników 3,5-cala nie było konieczne by uzyskać dobre wyniki, a generowało większe zużycie energii. Postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście.

Średni transfer podczas odczytu jest na wysokim poziomie, tym razem Caviar Green jest najsłabszy.

Średni transfer podczas odczytu jest na wysokim poziomie, tym razem Caviar Green jest najsłabszy.

Wyniki osiągnięte w benchmarkach ujawniły duży potencjał nośnika. W aplikacji HD Tach 3.0 średni transfer danych podczas odczytu był na poziomie 97,1 MB/s, a średni zapis na poziomie 96,5 MB/s przy czasie dostępu wynoszącym 17,1 ms. Pozostałe używane przez nas aplikacje potwierdziły te wyniki. Podczas pomiaru rzeczywistego, polegającego na kopiowaniu plików na i z dysku, maksymalne wyniki były dużo lepsze. Przenoszenie 4GB folderu z filmami na dysk trwało 51,9 s. (82,8 MB/s), a z dysku zaledwie 38,7 s (111 MB/s). Seagate sprawdza się również jako dysk systemowy, w aplikacji PC Mark05 HDD Score uzyskał dobry wynik 8583 pkt.

Seagate wypadł lepiej od WD z serii Caviar Green, ale do liderów nieco mu brakuje.

Seagate wypadł lepiej od WD z serii Caviar Green, ale do liderów nieco mu brakuje.

Przechodząc do sedna, czyli parametrów, które w “zielonych” dyskach liczą się najbardziej. Chodzi oczywiście o zużycie energii, temperaturę i głośność pracy. Nośnik zużywa średnio 5 W energii, czyli nawet nieco mniej od największego konkurenta w tej kategorii – Caviara GP. Temperatura jaką osiągał po 30-minutach  pracy jest jedną z najniższych odnotowywanych dotychczas w testach i wynosi 43°C w najcieplejszym miejscu obudowy. Generowany hałas jest na niskim poziomie, maksimum wynosi 34,7 dB podczas odczytu. Nowego Seagate’a ze względu na jego możliwości oceniliśmy wysoko, w pełni zasłużył na miano “zielonego” nośnika Eco Friendly.

Arek Uriasz