Trójkierunkowa stabilizacja obrazu w kamerach Full HD Sony

Sony prezentuje kamery Full HD z przetwornikiem Exmor R CMOS, obiektywem Sony G i stabilizatorem obrazu SteadyShot kompensującym drgania w trzech kierunkach.

Niewielka obudowa kamery CX520VE skrywa wewnętrzną pamięć o pojemności 64 GB, wystarczającej do nagrania do 25 godzin pełnego szczegółów filmu Full HD z 5.1-kanałowym dźwiękiem przestrzennym (model CX505VE ma 32 GB pamięci do 12 godzin). Kto chce nakręcić na urlopie lub weekendowym wyjeździe jeszcze więcej materiału, może użyć oferowanej oddzielnie karty Memory Stick – i nie zaprzątać sobie głowy pakowaniem zapasowych płyt, czy kaset.

Fundamentem dużej jakości obrazu jest przetwornik Exmor R CMOS o wysokiej rozdzielczości. W tym opracowanym przez Sony mikroukładzie wykorzystano matrycę ClearVid, która ma pozwalać przechwycić więcej światła niż przetworniki o standardowej konstrukcji. Pełne wykorzystanie potencjału przetwornika Exmor R nie byłoby możliwe bez najnowszego procesora obrazu Sony. Do jego zadań należy dalsze osłabienie szumów przy zachowaniu maksymalnej szczegółowości i naturalnej kolorystyki obrazu. Uzupełnienie możliwości utrwalania i przetwarzania obrazu przez przetwornik Exmor R CMOS i procesor BIONZ stanowi obiektyw Sony G. Wykorzystano w nim unikatową konstrukcję optyczną, a produkcja, według zapewnień producenta, odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów dokładności.Zastosowanie elementów optycznych takich, jak soczewki sferyczne czy szkło ED (o bardzo małej dyspersji) ma przekładać się na czystość i ostrość obrazu, duży kontrast i mniejsze przekłamania barw. Uzyskanie dobregoo wyglądu nieostrych fragmentów obrazu ułatwia 6-listkowa przysłona – taka sama jak w obiektywach do lustrzanek cyfrowych Sony α.

W porównaniu ze standardową stabilizacją optyczną SteadyShot, tryb „aktywny” jest nawet 10x bardziej skuteczny i pozwala na nakręcenie wyraźniejszego, pozbawionego skoków filmu nawet w marszu. Co więcej, nowe modele są pierwszymi na świecie kamerami, które podczas nagrywania obrazu filmowego korygują drgania kamery w 3 kierunkach. Kompensacja obejmuje zarówno kołysanie kamery, jak i jej drgania w pionie i w poziomie. W efekcie nakręcony film jest bardziej stabilny.

Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia teraz użycie nowej funkcji „dotknięcia twarzy”, nadającej priorytet wybranej osobie. Wystarczy dotknąć na ekranie wybranej twarzy, a kamera automatycznie zoptymalizuje ustawienia ostrości, balansu bieli, ekspozycji i funkcji migawki na uśmiech w celu zapewnienia najlepszego wyniku. Nowy algorytm rozpoznawania twarzy przyczynia się ponadto do poprawy dokładności i szybkości działania systemu AF.

Podczas podróży wewnętrzny odbiornik GPS kamery CX520VE / 505VE rejestruje odebrane z satelitów dane geolokalizacyjne. Pozwalają one wyświetlić aktualną pozycję w trybie widoku mapy na 3-calowym ekranie Clear Photo LCD plus. Po powrocie do domu dostarczony program Picture Motion Browser umożliwia wyświetlanie nagrań i fotografii oraz prześledzenie trasy podróży. Nowością upraszczającą obsługę kamery jest menu ekranowe „My Menu”, w którym użytkownik może umieścić sześć często używanych funkcji. Dodatkowy przycisk nagrywania i przyciski zoomu są obecnie wyświetlane w postaci ikon na ekranie. Aby nie zaciemniać obrazu nadmiarem informacji, pojawiają się one tylko po dotknięciu ekranu.

Dzięki funkcji odtwarzania głównych scen nagrania można automatycznie tworzyć minifilmy złożone z wybranych ujęć i fotografii wzbogaconych efektami i wybranym podkładem muzycznym. Jest to prosty sposób na efektowne zaprezentowanie najciekawszych fragmentów – bez użycia komputera ani umiejętności montażu nagrania. W pamięci kamery można zapisać 8 „scenariuszy” takich filmów do późniejszego wykorzystania.Nowością w rodzinie Handycam jest automatyczne przekształcanie przez kamery CX520VE / 505VE sygnałów wideo z przeplotem na sygnał 50p (kolejnoliniowy), przeznaczony do reprodukcji przez interfejs HDMI na telewizorze z trybem 1920×1080/50p.

Przeglądanie nagrań na komputerze i zarządzanie nimi umożliwia dostarczany program Picture Motion Browser. Pozwala on między innymi kilkoma kliknięciami przesłać nagranie do serwisu YouTube lub innego serwisu tego typu. Kamery CX520VE/505VE posiadają również wydany przez firmę Apple certyfikat zgodności z programem iMovie for Mac.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.