Jutro dziewiąte urodziny Gadu-Gadu

Największy polski komunikator internetowy obchodzi 15. sierpnia, czyli jutro, swoje urodziny.

Jedna z najbardziej znanych polskich marek internetowych powstała oficjalnie 15 sierpnia 2000 r. – to właśnie w tym dniu rozpoczyna działalność Gadu-Gadu – pierwszy polski komunikator internetowy.

Fenomen Gadu-Gadu

Nikt wówczas nie przypuszczał, że GG spotka się z tak szerokim zainteresowaniem użytkowników sieci. Już w pierwszym dniu startu komunikatora zarejestrowało się ponad 10 tys. osób, a po roku liczba ta przekroczyła już 250 tys. Znajomi zaczęli polecać sobie wzajemnie program do pogawędek, który stał się bezpłatną alternatywą dla np. komórek. Gadu-Gadu oferowało ponadto wysyłanie bezpłatnych SMS-ów. – Wbrew powszechnym opiniom, GG nie było pierwszym komunikatorem w Polsce, musiało już sprostać obecnej konkurencji zagranicznych aplikacji. Dzięki prostej instalacji, obsłudze, polskiemu menu oraz małej objętości pliku – Gadu-Gadu szturmem zaczęło zdobywać serca polskich internautów, będąc do dzisiaj liderem, co więcej doczekując się naśladowników nawet w… Japonii – mówi Piotr Pokrzywa z Zarządu GG Network, który współtworzy GG od samego początku.

– Od momentu powstania GG, rozmowy przez komunikator stały się stałym punktem każdego dnia internautów, a instalacja „słoneczka” jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez świeżych nabywców komputera i podłączeniu go do Internetu – mówi Krzysztof Szalwa z Zarządu GG Network, również będący w GG od początku jego powstania.

Społeczności i statystyki

Obecnie z komunikatorów internetowych korzysta prawie 80% użytkowników Internetu w Polsce (badanie Diagnoza Społeczna 2009). Z czego większość osób korzysta regularnie – co czwarty Polak korzysta z komunikatora przynajmniej raz w tygodniu. Zdecydowana większość z tych osób korzysta z Gadu-Gadu.

Statystyki Gadu-Gadu pokazują, że już ponad 8 mln numerów GG użytkowników aktywnie komunikuje się przez Gadu-Gadu, a ponad 10 mln numerów loguje się w ciągu miesiąca, ponad 5 mln dziennie i ponad 3,5-4mln użytkowników komunikuje się codziennie z innymi. Łącznie wszyscy użytkownicy GG utrzymują ponad 350 mln relacji. A przez serwery GG codziennie przechodzi kilkaset milionów wiadomości.

– Większość użytkowników komunikuje się z osobami, które zna z codziennego życia – przyjaciółmi, rodziną. Jednak Gadu-Gadu to również narzędzie szybkiej komunikacji dla wielu społeczności internetowych – mówi dr Dominik Batorski, socjolog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego, współpracujący z Gadu-Gadu i od kilku lat prowadzący badania nad społecznościami internetowymi.

GG wczoraj a dziś

Po sukcesie pierwszej odsłony aplikacji, zespół GG nie spoczął na laurach przygotowując coraz to nowsze wersje komunikatora. Obecnie najnowszą wersją jest NOWE GADU-GADU. I tak dzisiaj oprócz tradycyjnego „kilkania” tekstowego, użytkownik GG może prowadzić nie tylko rozmowy głosowe, ale także wideo, mało tego – każdy może dopasować komunikator do własnych potrzeb, np. może zmieniać skórki, dźwięk powiadomienia (więcej na: http://www.gadudodatki.pl/), stworzyć własną skórkę i wygląd komunikatora.

Gadu-Gadu dziś to nie tylko najpopularniejszy program do komunikacji w Polsce, ale stale powiększająca się sieć usług dla milionów internautów – warto wspomnieć o serwisach społecznościowych, takich jak: MojaGeneracja.pl, Bliziutko.pl, czy robiący ostatnio furorę serwis mikroblogowy Blip.pl – zrzeszają one coraz więcej internautów. Producent GG przygotował też serwisy rozrywkowe (Pykam.pl) i edukacyjne (Nauka.pl, MEGAslownik.pl), radio internetowe Open.FM.

Użytkownicy GG mogą od niedawna oderwać się od komputera i zabrać ze sobą wszędzie komunikator wraz z całym Internetem dzięki telefonii komórkowej GaduAIR, która łączy w sobie komunikator, tanią telefonię internetową oraz komórkę – a wszystko pod jednym numerem telefonu, który jest jednocześnie… numerem GG. (www.gaduair.pl). Zabranie ze sobą komunikatora w komórce jest proste – służy do tego mobilna wersja GG, z której skorzystało dotychczas już 1 mln osób.

Pomocne GG

Od czterech lat GG wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka pomaga chorym dzieciom w całej Polsce. Co roku Gadu-Gadu wystawia na aukcje WOŚP specjalny niski nr GG, który w tym roku został wylicytowany za rekordową kwotę ponad 20 tysięcy złotych.

Od 2007 r. z komunikatora GG korzysta warszawska policja w ramach akcji „Stop przemocy w szkołach”. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą szybko i anonimowo poinformować organy ścigania o niepokojących sytuacjach w szkole czy na podwórku. Z pomocnych właściwości Gadu-Gadu coraz częściej korzystają też psychologowie i terapeuci. Najlepszym przykładem jest Izba Wytrzeźwień w Tychach – od momentu uruchomienia GG w placówce zamilkły telefony, a dyżurujących psychologów zaczęły zasypywać wiadomości z Gadu-Gadu. Taka forma kontaktu dużo bardziej odpowiada osobom potrzebującym pomocy, głównie ze względu na anonimowość i dostępność. GG pozwala przełamać pierwsze bariery.

Znani i Lubiani na GG

Komunikator Gadu-Gadu zyskał uznanie również wśród ludzi z pierwszych stron gazet. Z popularnego GG codziennie korzysta były Prezydent Lech Wałęsa, komunikując się w ten sposób z rzeszą swoich zwolenników poprzez numer GG 1980 i prowadząc bloga na MojaGeneracja.pl/1980 oraz mikrobloga na http://lechwalesa.blip.pl.

Z Gadu-Gadu korzystają europarlamentarzyści, Gadu-Gadu specjalnie dla nich przygotowało 50 występujących po sobie kolejno numerów, aby reprezentanci Polski mieli lepszy kontakt z wyborcami. Nie tylko politycy GGadają – wśród społeczności użytkowników GG są gwiazdy, m.in. Kasia Cerekwicka, Doda, Zespół Łzy, czy popularny raper TEDE. Swoje numery mają także liczne redakcje mediów, fundacje.

Gadu-Gadu do tańca i do różańca

Gadu-Gadu jest obecne w każdej sferze życia. Służy do rozrywki, ale i nauki, poznawania znajomych, prowadzenia biznesu. Dzięki GG narodziło się wiele związków, które trwają do dzisiaj! Najlepszym przykładem wirtualnej miłości są zwycięscy konkursu zorganizowanego przez GG Network „Docia” i „Dart” – to para, która poznała się właśnie przez Gadu-Gadu, by potem pobrać się. Nowożeńcy nawet w trakcie ślubu nie zapomnieli o tym, co ich połączyło, dekorując samochód ślubny ozdobami Gadu-Gadu.

Na sukces Gadu-Gadu codziennie w pocie czoła pracuje około 250 osób w Warszawie, Wrocławiu i na Ukrainie. W samej tylko Warszawie pracuje 220 osób, tu też znajduje się serce firmy – GG Network S.A. Polskie doświadczenia GG są wykorzystywane za granicą – mieszkańcy Ukrainy mogą już korzystać z podobnych rozwiązań – wprowadza je na Wschodzie ukraiński oddział Gadu-Gadu. W nie dalekiej przyszłości planowane jest otwarcie oddziałów w Rumuni i Bułgarii. We Wrocławiu działa Centrum Deweloperskie Gadu-Gadu oraz znajduje się siedziba firmy LIVECHATSoftware, która należy do Grupy Gadu-Gadu.

Skala Gadu-Gadu i potencjał jej rozwoju został dostrzeżony przez globalny koncern Naspers, który jest obecnie właścicielem spółki, umożliwiając w ten sposób wprowadzanie projektów z całego świata. Grupa Naspers to południowo-afrykański koncern medialny, który jest też współwłaścicielem m.in. takich znanych portali jak Bankier.pl, czy największej w Polsce platformy aukcyjnej Allegro.pl.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.