Lexmark X543dn

Lexmark X544dn to urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w moduł druku dwustronnego i kontroler sieciowy Fast Ethernet, które wyróżnia się bardzo szybkim skanowaniem przy użyciu podajnika ADF. Zeskanowanie 10 stron tekstu, a następnie rozpoznanie programem OCR (użytkownik otrzymuje na płycie bardzo dobry ABBY FineReader 6.0 Sprint Plus) trwa około minuty, a więc w przybliżeniu trzykrotnie krócej niż w przypadku pozostałych testowanych przez nas urządzeń.

Lexmark wyraźnie deklasuje konkurencję, jeśli chodzi o szybkość kopiowania w kolorze.

Lexmark wyraźnie deklasuje konkurencję, jeśli chodzi o szybkość kopiowania w kolorze.

Skanowanie z szyby trwa dość długo, choć poprzedzone jest krótkim skanowaniem wstępnym. Niestety jakość skanów grafiki nie zachwyca, a jakość kopii należy uznać za przeciętną. W dodatku sterownik TWAIN jest bardzo ubogi i zawiera jedynie podstawowe ustawienia. Podczas pracy urządzenia poziom hałasu nie przekracza 6 sonów, co jest niską wartością jak na urządzenie laserowe. W trybie uśpienia wentylatory są całkowicie wyłączone, lecz pobór mocy przekracza 20 W.

Krótki czas preskanu w przypadku Lexmarka, lecz samo skanowanie trwa dość długo.

Krótki czas preskanu w przypadku Lexmarka, lecz samo skanowanie trwa dość długo.

Zamykana kaseta na papier ma pojemność 250 arkuszy, a uniwersalny podajnik może pomieścić jedną kartkę lub kopertę. Można dokupić opcjonalną kasetę na 550 arkuszy wyposażoną w podajnik ręczny na 100 arkuszy. Pojemność odbiornika to standardowe 150 arkuszy. Kasety z tonerem i zespół bębna są rozdzielone, co ułatwia ich wymianę, lecz trzeba uważać na wysypujący się toner.

Wydajność drukowania w kolorze zdecydowanie lepsza niż u konkurencji.

Wydajność drukowania w kolorze zdecydowanie lepsza niż u konkurencji.

Wydajność standardowych tonerów CMYK to 1000 str. Można jednak nabyć tonery o podwyższonej wydajności – czarny na 2500 str. i tonery CMY na 2000 str. Tonery startowe dostarczane z urządzeniem mają właśnie taką wydajność. Zespół bębna trzeba wymienić po ok. 30000 str. Dokumentacja nie zawiera danych technicznych, co jest charakterystyczne dla produktów Lexmarka. Irytującą wadą dołączonego oprogramowania Lexmark Scan Center jest domyślny rozmiar skanowania. Zamiast formatu A4 ustawiony jest amerykański format Letter. Z nieznanych przyczyn rozmiar kopii A4 w urządzeniu ustawiony jest domyślnie na 97%.

Marek Grzybowski