LG N2R1 500GB

LG zdecydowało się wejść w nowy i szybko rozwijający się rynek serwerów NAS. Pierwszy ze swoich produktów firma zaprezentowała na tegorocznych targach CES. N4B1, bo taką nazwę nosił ów produkt, wyposażony został w cztery dyski twarde o pojemności 2 TB każdy oraz nagrywarkę Blu-Ray. Tak wyposażony model na rynek konsumencki nie trafił, natomiast pokazały się tańsze jego odmiany. Prosto z niemieckiego LG trafiła do nas paczka zawierająca ich najnowszy model – N2R1.
LG N2R1 500GB

LG podczas pracy nie należy do kategorii urządzeń energooszczędnych.

LG podczas pracy nie należy do kategorii urządzeń energooszczędnych.

LG N2R1 jest urządzeniem które każdy z nas chciałby postawić obok telewizora. Niewielka biała skrzyneczka z logo LG na boku oraz grafitowym frontem przyciąga uwagę chwilę po wyjęciu NAS’a z opakowania. Na przednim panelu wkomponowany został niebieski wyświetlacz informujący nas o wykonywanych przez N2R1 czynnościach. W tańszej wersji producent zdecydował się na zastąpienie napędu Blu-Ray zdecydowanie tańszym DVD. Pozwoli nam on na wypalenie niezbędnych danych na płytach przy pomocy przejrzystego interfejsu WWW. Testowany przez nas model został wyposażony w dwa dyski 250 GB każdy, natomiast na rynku niemieckim są już dostępne modele w konfiguracjach 2x 500 oraz 2x 1000 GB. Standardowo zostały one ustawione w RAID1, dzięki któremu zwiększa się bezpieczeństwo przechowywanych na dyskach danych.

Kopiowanie danych z dysku NAS na komputer odbywa się bardzo szybko.

Kopiowanie danych z dysku NAS na komputer odbywa się bardzo szybko.

Wydajność LG N2R1do najwyższych nie należy, natomiast pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych wersjach zostanie ona zwiększona poprzez wykorzystanie wydajniejszego procesora, bądź bardziej pojemnej pamięci RAM. Na chwilę obecną testowany LG charakteryzuje się transferami na poziomie 42,9 MB/s w trybie zapisu na N2R1 oraz zaledwie 19,3 MB/s w trybie odczytu. Na naszą uwagę zasługuje natomiast hałas generowany przez urządzenie. Maksymalnie udało nam się zarejestrować 24,4 dB w trybie odczytu, co jest wartością bardzo dobrą.

Kopiowanie w drugą stronę również działa bardzo szybko.

Kopiowanie w drugą stronę również działa bardzo szybko.

Seria urządzeń N2R1 nie jest jeszcze dostępna w Polsce, natomiast z informacji uzyskanych od LG wynika, że modele te zaczną się powoli pokazywać w sklepach w czwartym kwartale bieżącego roku. Dla osób niecierpliwych informujemy, że urządzenia te są już dostępne w niemieckich sklepach.

Grzegorz Glonek