QNAP TS-239 Pro

archiwum
QNAP TS-239 Pro jest urządzeniem przeznaczonym głównie dla małych firm. Jest on w stanie pomieścić dwa dyski 3,5" o maksymalnej pojemności 2 TB każdy. Wyposażony został dodatkowo w dwa porty gigabit ethernet dzięki którym może pracować w dwóch sieciach równolegle (możliwość ustawienia IP dla

Serwery NAS firmy QNAP zajmują bardzo wysokie pozycje w naszym rankingu. Jest to spowodowane głównie dzięki bardzo bogatemu wachlarzowi możliwości udostępnionych użytkownikom. Prezentowany dziś model TS-239 Pro jako jeden z nielicznych dostępnych na rynku serwerów przeznaczonych dla firm spełniał wymogi cenowe stawiane przez nasz ranking.

Urządzenia firmy QNAP raczej nie można zaliczyć do dysków energooszczędnych.

Urządzenia firmy QNAP raczej nie można zaliczyć do dysków energooszczędnych.

TS-239 Pro jest w chwili obecnej zdecydowanie najwydajniejszym serwerem tego typu w naszym zestawieniu. Serce testowanego QNAP’a wraz z dwoma kieszeniami na dyski zostało zamknięte w niewielkiej stojącej obudowie. Została ona wykonana ze szczotkowanego aluminium koloru grafitowego. Na przednim panelu znajdziemy 6 diód informujących nas o czynnościach aktualnie wykonywanych przez NAS’a, jedno złącze USB oraz dwa przyciski – on/off oraz backup. Z tylu urządzenia portów jest zdecydowanie więcej. Dwa złącza eSATA umożliwiające podłączenie dysków zewnętrznych, dwa porty USB do których możemy podłączyć np. drukarki sieciowe bądź pamięci flash, dwa porty gigabit Ethernet umożliwiające TS-239 Pro pracę w dwóch sieciach jednocześnie dzięki możliwości przydzielenia każdemu z gniazd innego adresu IP.

Kopiowanie danych z dysku sieciowego trwa bardzo krótko. Nowy model nie ma sobie równych.

Kopiowanie danych z dysku sieciowego trwa bardzo krótko. Nowy model nie ma sobie równych.

Bardzo wysoką wydajność w czasie testów QNAP zawdzięcza szybkiemu procesorowi Intel Atom pracującego z częstotliwością 1,6 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Dzięki tym podzespołom oraz dwóm dyskom pracującym w RAID0 jest on w stanie uzyskać transfery rzędu 70 MB/s.

W drugą stronę QNAP jest jeszcze wydajniejszy. Wysyłanie danych odbywa się błyskawicznie.

W drugą stronę QNAP jest jeszcze wydajniejszy. Wysyłanie danych odbywa się błyskawicznie.

TS-239 Pro jak przystało na serwer dla małej firmy posiada szereg udogodnień, które doceni każdy administrator sieci. Wśród nich należy wyróżnić możliwość włączenia szyfrowania dysków przy pomocy 256-bitowego klucza AES, szyfrowany dostęp SSL/TLS do serwera FTP, dostęp i administrację poprzez HTTPS (SSL) czy szyfrowane połączenia z serwerami QNAP w celu replikacji danych. W „pakiecie” z TS-239 Pro otrzymacie oczywiście stosowane w niższych modelach funkcje (pobieranie danych z FTP/HTTP/P2P, serwer www itp).

QNAP TS-239 Pro jest zdecydowanie najlepszym w naszym zestawieniu produktem. Jego wydajność oraz możliwości oferowane są bardzo wysokie. Jedyną wadą dla użytkownika domowego może być cena, która w chwili obecnej wynosi około 2500 zł (bez dysków). Należy jednak pamiętać, że NAS ten kierowany jest głównie dla małych i średnich klientów biznesowych, u których taka cena jest w pełni akceptowalna szczególnie, jeżeli dzięki szyfrowaniu dane przechowywane na urządzeniu są bezpieczne.

Grzegorz Glonek

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.