Aktualnie najwydajniejszy superkomputer świata - Roadrunner, osiągający wydajność na poziomie 1,105 Petaflopsa

Superkomputer Fujitsu z wydajnością 10 Petaflops’ów

Fujitsu RIKEN

Superkomputer, którego budową zajmie się wkrótce firma Fujitsu, ma być gotowy na początku 2011 roku, kiedy to stanie się najbardziej wydajnym systemem komputerowym, dostarczającym dziesięć razy wyższą wydajność od dzisiejszych najszybszych systemów. Maszyna, którą zapowiada Maruyama, nosi nazwę RIKEN i zostanie zbudowana dla japońskiego Instytutu Badawczego Fizyki i Chemii. Superkomputer ma opierać się na nowej generacji czterordzeniowych procesorach Sparc64 VIIIfx, których każdy rdzeń pracuje z częstotliwością 2 GHz, co łącznie daje wydajność na poziomie 128 Gflops’ów, przy poborze „zaledwie” 58 watów mocy.

Na początek 2011 roku, swój superkomputer w „petaskali” przygotowuje również IBM. System ten ma być oparty na procesorach Power7 i przeznaczony dla centrum National Center for Supercomputing Applications w Uniwersytecie Stanu Illinois.

Blue Waters, bo tak będzie nazywać się nowy system IBM-a, z pewnością rywalizować będzie z dziełem Fujitsu o miano najwydajniejszego superkomputera na świecie.