Verbatim 47595 Quad-Interface External Hard Drive 1TB

Verbatim Quad-Interface External Hard Drive o oznaczeniu kodowym 47595 jest nowoczesnym, zewnętrznym dyskiem twardym Plug and Play oferującym łatwe i wydajne przechowywanie danych dla użytkowników profesjonalnych i domowych. Solidnie wykonana, aluminiowa obudowa bez wentylatora może pracować także w pionie. Dysk wymaga zasilania z sieci – nowością jest brak zewnętrznego zasilacza – został on zintegrowany z obudową.
Verbatim 47595 Quad-Interface External Hard Drive 1TB

Verbatim nie może się pochwalić dobrym czasem dostępu.

Verbatim nie może się pochwalić dobrym czasem dostępu.

Quad jest dyskiem uniwersalnym i wydajnym. Na tylnej ścianie obudowy znaleźć można komplet  używanych w komputerach złączy: USB 2.0, eSATA, FireWire 800 oraz dwa FireWire 400. Wewnątrz obudowy znajdziemy dysk Samsung Eco Green HD103SI. Pracuje on z prędkością 5400 obr./min, wspomagany przez 32-megabajtowy bufor. Możliwości tego nośnika są duże. Zmierzona programem HD Tach 3.0 średnia prędkość odczytu i zapisu jest na poziomie 84,4 MB/s na interfejsie eSATA, 69,5 i 55,4 MB/s na FireWire800, 37,6 i 30,3 na FireWire400 i oczywiście najsłabsza na USB 2.0 – 34,5 i 29,9 MB/s. Na wszystkich interfejsach oferowany był czas dostępu w granicach 19 ms czyli dość słaby.

Równie szybki średni transfer plików podczas zapisu.

Równie szybki średni transfer plików podczas zapisu.

Szybkość uruchamiania systemu, aplikacji, działania antywirusa, mierzone programem PCMark05 (HDD Score), dały najlepszy wynik w rankingu testowanych przez nas dotychczas dysków zewnętrznych. Verbatim uzyskał aż 6278 pkt na interfejsie eSATA, później równie świetny wynik 5220 pkt na FireWire800 i kolejno 3873 pkt na FireWire400 oraz 3656 pkt na USB 2.0. Szybkość urządzenia potwierdził też Diskbench XP, autorski program CHIP-a i testy wykonane stoperem. Paczkę 4 GB (DVD z filmem) odczytać udało się w 45,8 s (93,7 MB/s), a zapisać w 57,8 s (74,3 MB/s) czyli rzeczywisty transfer był nawet większy, niż w testach syntetycznych (eSATA).

W teście HDD Score aplikacji PCMark05, Quad jest najwydajniejszym terabajtowcem.

W teście HDD Score aplikacji PCMark05, Quad jest najwydajniejszym terabajtowcem.

Obudowa nośnika nie nagrzewa się nadmiernie – podczas testu osiągała temperaturę 36°C. Użycie energooszczędnego Samsunga Eco Green nie przekłada się w tym przypadku na jakiś spektakularny spadek zużycia energii. W trakcie odczytu nośnik potrzebuje 13 W, w trybie jałowym 9 W. Brakuje również automatycznego przejścia w tryb uśpienia, gdzie w znaczący sposób ogranicza się niepotrzebne wykorzystywanie energii. Po wyłączeniu urządzenia włącznikiem na obudowie i pozostawieniu kabla zasilającego w gniazdku dysk nie zużywa energii. Tutaj osiągnięto doskonałość.

Hałas generowany przez nośnik w trybie jałowym jest na dobrym, niesłyszalnym poziomie – wynosi maksymalnie 27,1 dB. Podczas odczytu wraca aż do 39,5 dB –  to dużo. Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje aplikację Nero BackItUp 4 Essentials pozwalającą na szybkie i łatwe tworzenie kopii zapasowych.

Arek Uriasz