6-rdzeniowy procesor AMD dla desktopów

Według ostatnich doniesień, firma AMD na trzeci kwartał 2010 roku planuje premierę swojego pierwszego sześciordzeniowego procesora dla desktopów.

Jak wiemy, w segmencie serwerowym AMD dotrzymuje kroku swojemu największemu konkurentowi – firmie Intel – przygotowując na pierwszy kwartał 2010 roku premierę 8- i 12-rdzeniowych procesorów Magny-Cours. Teraz zamierza również nie dopuścić do pełnej supremacji producenta z Santa Clara, który swoje sześciordzeniowe procesory Core i9 „Gulftown” wprowadzi w pierwszym lub drugim kwartale 2010 roku, w segmencie procesorów desktopowych.

AMD przygotowuje bowiem rodzinę procesorów o nazwie kodowej „Thuban” (z arabskiego „Smok”), która na rynek trafić ma jednak w trzecim kwartale 2010 roku. Desktopowe smoki zostaną wytworzone w technologii 45 nanometrów (Core i9 w 32-nanometrowym procesie), będą kompatybilne z gniazdem AM3 i będą posiadać zintegrowane kontrolery pamięci DDR3 oraz prawdopodobnie po 6 MB podręcznej pamięci L3 cache.

Procesory Thuban mają być najmocniejszą częścią platformy o nazwie kodowej Leo, która ponadto zawierać będzie serię chipsetów 800 Series oraz karty graficzne Radeon HD 5000 z obsługą bibliotek DirectX 11.

Sprawdź, który procesor w tej chwili jest najmocniejszy

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.