Teraz musimy poczekać na przyznanie Microsoftowi praw do korzystania z tego loga

Barrelfish następcą Windowsa?

Microsoft eksperymentuje z kolejnym systemem operacyjnym. Barrelfish to eksperymentalny OS zoptymalizowany pod komputery wielordzeniowe.

Midori i Singularity to nie są jedyne eksperymentalne systemy Microsoftu, które być może kiedyś zastąpią linię Windows. Portal dobreprogramy informuje o pracach nad Barrelfish, który ma w pełni wykorzystać dobrodziejstwa, jakie płyną z wielordzeniowych procesorów. W przeciwieństwie do Windowsa, który opiera się na koncepcji współdzielonych zasobów, Barrelfish wykorzystuje mechanizm wymiany wiadomości pomiędzy rdzeniami.

Co więcej, eksperymentalny system nie izoluje aplikacji od sprzętu za pomocą sterowników. Barrelfish korzysta ze swoistej bazy danych, w której zawarte są niskopoziomowe informacje o sprzęcie.

Jego kernel jest jednowątkowy i nie obsługuje wywłaszczania a planista jest zsynchronizowany z przesyłanymi wiadomościami (wiadomość uruchamia oczekujący wątek). Wykorzystane są także niektóre aspekty koncepcji mikrojądra, np. uruchamianie sterowników w przestrzeni chronionej.

Czytaj też: Podróż do jądra systemu: Tak mocny jest Windows

0
Źródło: dobreprogramy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.