EVGA e-GeForce GTX 295 CO-OP Edition Superclocked

Drogie, duże, prądożerne, wyposażone w głośne układy chłodzenia – takie określenia często spotykaliśmy w odniesieniu do kart GeForce GTX 295. Jedyne czego nie można było im zarzucić to niska wydajność. Po premierze dwuprocesorowego GTX 295 zaczęły pojawiać się informacje na temat nowej rewizji tych kart, która dzięki umieszczeniu obu chipsetów graficznych na jednym PCB miała być zdecydowanie tańsza w produkcji.
EVGA e-GeForce GTX 295 CO-OP Edition Superclocked

W programie 3DMark Vantage karta EVGA uzyskała najwyższy wynik.

W programie 3DMark Vantage karta EVGA uzyskała najwyższy wynik.

EVGA e-GeForce GTX 295 CO-OP Edition Superclocked jest pierwszą z testowanych przez nas kart, która została wyposażona w chipsety umieszczone na jednej płytce PCB. Jak również widać po nazwie częstotliwości pracy tego modelu dość znacznie odbiegają od tych stosowanych w referencyjnych produktach. Rdzeń karty zyskał dodatkowe 26 MHz (602 MHz), pamięci są o 36 MHz szybsze (efektywne taktowanie 2052 MHz), natomiast jednostki cieniujące mają dodatkowe 54 MHz. Nie są to wartości wyśrubowane, natomiast wystarczają w zupełności aby EVGA e-GeForce GTX 295 zajęła w naszym rankingu pierwsze miejsce.

W grze Crysis przyrost mocy również jest zauważalny.

W grze Crysis przyrost mocy również jest zauważalny.

Na uwagę zasługuje również system chłodzenia użyty w nowej rewizji GTX 295. Jest on znacznie wydajniejszy, a zarazem cichszy niż stosowany we wcześniejszych kartach bazujących na dwóch laminatach. Został on zbudowany przy wykorzystaniu radiatora z rurkami heatpipe oraz wentylatora znajdującego się pomiędzy nimi. Ponieważ został tu użyty dość pokaźnych rozmiarów wiatrak, możliwe było zmniejszenie jego prędkości obrotowej, co zdecydowanie obniżyło generowany hałas. W czasie spadł on z poziomu około 44 dB spotykanych w pierwszej rewizji, do zaledwie 37 dB.

Unreal Tornament III również wyświetlił nieco więcej fps, choć przewaga jest znikoma.

Unreal Tornament III również wyświetlił nieco więcej fps, choć przewaga jest znikoma.

Karty GeForce GTX 295 pozostają nadal najwydajniejszymi układami dostępnymi na rynku. Mimo usunięcia wielu wad, które niosła ze sobą pierwsza rewizja tych kart, również druga nie jest od niech wolna. Podstawowym problemem GeForce GTX 295 jest cena. Mimo zrezygnowania z jednej PCB (co miało zmniejszyć koszt produkcji) cena karty zmalała zaledwie o 100 zł i utrzymuje się na poziomie około 1800 zł. Decydując się na zakup karty firmy EVGA należy pamiętać, że oprócz bardzo wydajnej grafiki otrzymamy również 10-letnią gwarancje producenta.

Grzegorz Glonek