Intel Light Peak już gotowy do implementacji w urządzeniach

IDF 2009: 45-nanometrowy układ Intel Atom typu System-on-Chip do internetowej telewizji

Intel przedstawił dziś procesor Intel Atom CE4100, który zaprojektowano z myślą o dostarczaniu internetowej treści i usług do cyfrowych telewizorów i odtwarzaczy DVD.

Procesor CE4100, poprzednio znany pod nazwą kodową „Sodaville”, to pierwszy 45-nanometrowy układ SoC przeznaczony do urządzeń elektroniki użytkowej (Consumer Electronics), który jest oparty na architekturze Intela. Obsługuje zarówno internet jak i telewizję, i dysponuje mocą oraz komponentami audio-wideo niezbędnymi do wykonywania aplikacji multimedialnych, takich jak grafika 3D.

– Tradycyjni nadawcy szybko przechodzą z modelu liniowego na wielostrumieniowy, zoptymalizowany pod kątem internetu, oferując konsumentom cyfrową rozrywkę uzupełniającą program telewizyjny, na przykład serwisy społecznościowe, gry 3D i strumieniową transmisję wideo — powiedział Eric Kim, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Digital Home Group. — W centrum tej ewolucji telewizji znajduje się procesor multimedialny CE4100, nowa architektura, która spełnia kluczowe potrzeby podłączonych urządzeń elektroniki użytkowej – dodał.

Branża elektroniki użytkowej popiera multimedialne procesory Intel CE

Podczas przemówienia Kima na scenie pojawili się przedstawiciele firm Adobe Systems, BBC (British Broadcast Company), CBS, Cisco i TransGaming. Te i inne firmy współpracują z Intelem nad treścią, usługami oraz infrastrukturą dla podłączonych urządzeń CE.

W miarę, jak telewizory stają się bardziej interaktywne, technologia Adobe Flash pomaga twórcom treści w łączeniu wideo, trójwymiarowych animacji i bogatej grafiki. Intel i Adobe pracują nad przeniesieniem oprogramowania Adobe Flash Player 10 do rodziny procesorów multimedialnych Intel CE, aby zoptymalizować wyświetlanie grafiki oraz wideo i po raz pierwszy wprowadzić szeroką gamę treści Flash na ekrany telewizorów.

– Architektura multimedialnych procesorów Intela stanowi potężną i innowacyjną platformę, na której aplikacje Flash pokazują pełnię swoich możliwości — powiedział David Wadhwani, dyrektor generalny i wiceprezes działu Platform Business w firmie Adobe. — Flash Player 10 w połączeniu z wydajnością multimedialnego procesora Intela i obsługą takich standardów, jak OpenGL ES 2.0, oferuje atrakcyjne środowisko dla gier, filmów wideo i innych rodzajów treści oraz aplikacji internetowych. Firmy oczekują, że Adobe Flash Player 10 w wersji dla urządzeń z procesorem Intel CE będzie dostępny w pierwszej połowie 2010 roku – dodał.

Malachy Moynihan, wiceprezes ds. strategii produktów wideo w Cisco Service Provider Video Technology Group, wyjaśnił, dlaczego dostarczanie płatnego wideo do telewizorów będzie wymagać inteligentnych sieci i systemów przechowywania treści.

– Cisco pomaga dostawcom usług przekształcić sieci w tak zwany medianet poprzez integrację najlepszych elementów istniejącej infrastruktury nadawczej z szybkimi sieciami IP, aby zaoferować nowe usługi, takie jak zunifikowane wrażenia wideo — powiedział Moynihan. — Do kluczowych elementów tego rozwiązania należy powstający model monetyzacji usług wideo oraz urządzenia klienckie z dużymi możliwościami graficznymi i wydajnym procesorem, które zapewnią konsumentom wysoką jakość wrażeń wizualnych – dodał.

Telewizyjne gry na żądanie

Vikas Gupta, prezes i dyrektor generalny TransGaming, zapowiedział usługę gier na żądanie o nazwie GameTree.tv, która będzie zoptymalizowana pod kątem cyfrowych telewizorów i urządzeń CE napędzanych przez multimedialne procesory Intela.

– Działalność firmy TransGaming polega na modyfikowaniu istniejących gier w taki sposób, aby można było je uruchamiać w innych systemach operacyjnych — powiedział Gupta. — Ponieważ procesory Intel CE są oparte na architekturze Intela, migracja z komputerów PC na platformę CE jest szybka i łatwa – dodał.

Usługa GameTree.tv zaoferuje szeroką bibliotekę gier sportowych, zręcznościowych i przygodowych oraz dostarczy twórcom treści pakiet programistyczny, który ułatwi przenoszenie istniejących gier na platformę Intel CE oraz pisanie nowych. Pomoże to zrewolucjonizować globalną dystrybucję i konsumpcję gier wideo, a zarazem będzie stanowić gotową strategię monetyzacji dla producentów elektroniki użytkowej oraz operatorów telewizji kablowej i satelitarnej.

Widgety TV, interaktywne aplikacje telewizyjne

Procesory multimedialne Intel CE oferują w pełni funkcjonalną platformę programową o nazwie Widget Channel do opracowywania internetowych aplikacji nazwanych widgetami TV. Sieci telewizyjne, takie jak CBS, rozszerzają galerię widgetów TV, aby pomóc widzom w bardziej osobistym wyszukiwaniu płatnej treści.

– Nawigacja to największy problem dla współczesnych telewidzów — powiedział George Schweitzer, prezes CBS Marketing. — Technologia Intel CE i nasza nowa platforma TV Widget pomagają użytkownikom odszukać ulubione programy i odkryć nowe, odpowiadające ich zainteresowaniom. Co więcej, platforma TV Widget oferuje nam kolejny sposób interakcji z widzami, jednocześnie zapewniając nowe, ekscytujące wrażenia telewizyjne – dodał.

Intel pracuje z przedstawicielami branży nad rozszerzeniem platformy Widget Channel, aby zaoferować konsumentom szereg usług, takich jak filmy, muzyka, gry i osobiste wideo. Widgety TV i usługi pokazane na konferencji IDF zostały opracowane przez firmy Accedo Broadband, The Associated Press, BIGSTAR.tv, CBS, CinemaNow, Dailymotion, Immediatek, Mediafly, MyVideo, Netflix, PlayJam, RadioTime, RallyPoint, ShowTime Networks, Tagesschau oraz WhereverTV.

Procesor Intel Atom CE4100

Procesor CE4100 zapewnia szybkość do 1,2 GHz i cechuje się obniżonym poborem mocy i małymi rozmiarami, które zmniejszają koszt systemu. Jest zgodny wstecz z procesorem Intel CE 3100 i oferuje technologię Intel Precision View, mechanizm przetwarzania obrazu obsługujący wysoką rozdzielczość, a także technologię Intel Media Play, która zapewnia płynne dekodowanie audio i wideo. Procesor obsługuje sprzętowe dekodowanie dwóch strumieni wideo 1080p oraz zaawansowane standardy trójwymiarowej grafiki i dźwięku. Aby pomóc firmom OEM w przygotowaniu bardziej elastycznej oferty produktów, dodano nowe funkcje, takie jak sprzętowe dekodowanie wideo MPEG4 gotowe do certyfikacji DivX Home Theater 3.0, zintegrowany kontroler NAND flash, obsługę pamięci DDR2 o DDR3 oraz 512 KB pamięci podręcznej L2. Układ SoC CE zawiera procesor wyświetlania, procesor grafiki, kontroler wideo, procesor transportu, dedykowany procesor zabezpieczeń oraz ogólną obsługę wejścia-wyjścia, w tym SATA-300 i USB 2.0. Więcej informacji o produkcie można znaleźć pod adresem www.intelconsumerelectronics.com .

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.