Kaspersky Lab patentuje swoje techniki zwalczania malware’u

Przedmiotem patentu nr 2 363 045 jest skuteczna metoda leczenia komputerów zainfekowanych szkodliwymi programami, które aktywnie unikają usunięcia. Technologia ta, opracowana przez Michaiła Pawliuszika, potrafi wykryć szkodliwy program posiadający kilka kopii, które uruchamiają się w różnych procesach na tej samej maszynie. Blokuje również aktywację jednej kopii przez inną i całkowicie usuwa wszystkie ślady kopii z komputera.
Technologia analizy heurystycznej firmy Kaspersky Lab opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia
Technologia analizy heurystycznej firmy Kaspersky Lab opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia

Patent nr 2 363 047 odnosi się do metody wykrywania tekstu i spamu w bitmapach. Technologia ta, opracowana przez Jewgienija Smirnowa, nie wymaga maszynowego rozpoznawania schematów i umożliwia szybkie oraz skuteczne wykrywanie niechcianych wiadomości w grafice. Metoda ta jest odporna na sztuczki spamerów, takie jak obracanie lub zniekształcanie tekstu, łamanie tekstu w obrazach oraz dodawanie różnych elementów stanowiących szum.

Przedmiotem patentu nr 85 249 jest sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu szkodliwych programów poprzez filtrowanie danych wysyłanych do zewnętrznej pamięci. Ta opatentowana technologia antywirusowa została opracowana przez Olega Zajcewa. Rospatent przyznał również patent nr 85 247 metodzie identyfikacji spamu, która wykorzystuje wektory leksykalne. Metoda ta, opracowana przez Andrieja Kalinina, potrafi skutecznie wykrywać spam w wiadomościach e-mail poprzez analizowanie ich zawartości leksykalnej i obliczanie wektorów leksykalnych.

Kaspersky Lab uzyskał również patent nr 85 248 dla technologii pozwalającej na zarządzanie kluczami licencyjnymi produktów korporacyjnych. Technologia ta optymalizuje zarządzanie kluczami licencyjnymi o różnych okresach licencyjnych w przypadku zmiany liczby komputerów. Została opracowana przez grupę ekspertów Kaspersky Lab, łącznie z Aleksiejem Kalginem, Andriejem Kulagą, Damirem Szijafetdinowem, Andriejem Kazaczkowem, Stephanem Le Hirem, Filippem Bodemerem i Damienem Billym.

Kaspersky Lab złożył ponad 30 wniosków patentowych w kilku krajach. Dotyczą one różnych technologii opracowanych przez personel firmy.