Czy Harwell przypomina wam w czymś dzisiejsze komputery?

Najstarszy brytyjski komputer wskrzeszony do pracy

Najstarszy brytyjski komputer, zaprojektowany do matematycznych obliczeń, zostaje skierowany do Narodowego Muzeum Przetwarzania Danych, gdzie zostanie wskrzeszony do życia.

Muzeum Narodowe Przetwarzania Danych w Bletchley zajmie się przywracaniem do pracy najstarszego brytyjskiego komputera, który został zaprojektowany blisko 60 lat temu do wykonywania obliczeń matematycznych. Ten ogromny, mierzący 2,4 x 5 metrów „kalkulator” nosi nazwę Harwell i wykorzystywany był przez ośrodek badawczy Atomic Energy Research Centre w Harwell, w hrabstwie Oxfordshire. W 1973 roku po raz pierwszy zakończył swój żywot.

Nie jest to najstarszy angielski komputer, bowiem przed nim zbudowano kilka innych, między innymi Ace, którego podziwiać można w Muzeum Nauki w Londynie. Harwell jest jednak najdłużej pracującym brytyjskim komputerem, a dodatkowo jest znacznie „nowszy” od niemal antycznych maszyn, które niezbyt długo oferowały swoje usługi swoim twórcom.

Przywrócenie Harwella do pracy ma potrwać rok.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.