UV2A – najnowsza technologia produkcji paneli LCD firmy Sharp

Sharp opracował technologię porządkowania cząsteczek pod wpływem światła, dzięki której można precyzyjnie sterować ustawieniem cząsteczek ciekłych kryształów w prostej strukturze panelu LCD.

Firma Sharp wprowadzi technologię UV2A, jako podstawowe rozwiązanie do produkcji paneli LCD nowego typu, z których będą wytwarzanie telewizory LCD nowej generacji. Technologia ASV (ang. Advanced Super View) do tej pory stosowana przez firmę Sharp pozwala na osiągnięcie obrazu o wysokiej rozdzielczości poprzez precyzyjną kontrolę ruchu cząsteczek ciekłych kryształów w złożonej strukturze panelu LCD. Jednak następna generacja telewizorów musi charakteryzować się przełomowymi parametrami w zakresie rozdzielczości obrazu i wydajności energetycznej. Do osiągnięcia tego celu nie wystarczy rozwój obecnych rozwiązań, lecz niezbędne są innowacje w samej technologii LCD.

Dlatego też firma Sharp wykorzystała specjalny materiał, który reaguje na promieniowanie ultrafioletowe (UV) i opracowała technologię UV2A, porządkującą pod wpływem światła cząsteczki w panelach LCD.

Ta innowacyjna technologia, wynik połączenia opatentowanych przez firmę Sharp materiałów ze sprzętem i technologiami związanymi z promieniowaniem UV, pozwala na precyzyjną kontrolę ułożenia cząsteczek ciekłych kryształów zgodnie z kierunkiem promieniowania. Można ją nazwać „pikotechnologią”, ponieważ idzie o krok dalej niż nanotechnologia w sterowaniu kątem nachylenia cząsteczek ciekłych kryształów, których rozmiary sięgają jedynie dwóch nanometrów, z dokładnością mierzoną w pikometrach.

Główne cechy paneli LCD z zastosowaną technologią UV2 A

1. Wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 przy ekstremalnie głębokiej czerni (współczynnik kontrastu wyższy o 60% niż w tradycyjnych panelach)

2. Wysoka wydajność optyczna dla oszczędności energii (współczynnik apertury o 20% wyższy niż w tradycyjnych panelach)

3. Krótki czas reakcji odpowiedni dla telewizorów 3D następnej generacji (prędkość dwa razy wyższa niż w tradycyjnych panelach).

4. Polepszona wydajność produkcji związana z prostszą strukturą paneli.

Obok eliminowania przesączania światła z podświetlenia, co skutkuje osiągnięciem ekstremalnie głębokiej czerni, technologia ta umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników apertury w panelach LCD, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie światła z podświetlenia przy oszczędności energii i bez żadnych strat w bogactwie kolorów. Technologia UV2A pomoże również w polepszeniu parametrów wyświetlaczy 4Kx2K o wysokiej rozdzielczości i telewizorów 3D, które, jak się oczekuje, będą następną generacją odbiorników telewizyjnych.

Firma Sharp wprowadzi ową technologię do gamy paneli, które będą wytwarzane w nowej fabryce paneli LCD w Sakai i w wytwórni Kameyama II.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.